Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

4A ve 4B farkı nedir?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » 4A ve 4B farkı nedir?

4A sigorta: 4A sigorta koluna dâhil olan kişiler, sözleşmeli olarak özel bir işyerinde çalışır. 4B sigorta: 4B sistemine kayıtlı olan kişiler, kendi mesleğini sürdüren ve bağımsız faaliyet gösteren çalışanlardır. Serbest meslek grupları, esnaflar ve sanatkârların hepsi bu sigorta koluna kayıtlanır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hangikredi.com

4 A ve 4 B farkı nedir?

4A sigortalı çalışanların brüt maaşları üzerinden yapılan prim ödemeleri işvereni tarafından yapılır. 4B sigortalı çalışanlar ise prim ödemelerini işverenleri olmadığı için kendileri yapar. 4A sözleşmeli çalışanlarda sürekli bir görev yaparken, diğer sözleşme türlerine bağlı olanlar geçici görevde olabilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yengec.co

Sigortalı çalışan 4A mı 4B mi?

Eğer düzenli olarak bir işveren altında çalışıyorsanız, bir özel sektör üyesiyseniz 4A üzerinden sigortalandırılırsınız. Daha çok kendi işini yapan kimselerin kapsandığını grup 4B olarak karşımıza çıkar. 4C ise hem devlet memurlarını hem de muhtarlar ya da kadrolu çalılan kimseleri kapsar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: logo.com.tr

4A lı çalışan ne demek?

4a sigortası, Eskiden Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) çatısı altında olan ve SSK'ya prim ödeyenleri dahil eden bir sigortaydı. Ancak SSK, SGK'ya bağlandığında halk arasında bilinen SSK sigortası da 4a sistemi adını aldı. 4a sisteminin kapsamı ise özel bir iş yerinde sözleşmeli olarak çalışan kişilerdir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sigortam.net

4B sigorta neyi kapsar?

4B sigortalı olarak çalışanlar, eskiden Bağ-Kur kapsamında olan ve bağımsız şekilde kendi mesleğini icra eden kişilerdir. İşyeri sahipleri ile esnaf ve sanatkârlar bu kapsamdadır. Ayrıca Kamu Personeli Seçme Sınavı'na girerek B kadro kapsamında kamu kurumlarında çalışanlar da 4B sigortalı kabul edilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: axasigorta.com.tr

4A, 4B, 4C, 4D KADROLARI NEDİR? 657 DMK NEDİR? 5510 NOLU KANUN NEDİR?

İlgili 38 soru bulundu

Soru cevap kısmı

Belediye çalışan sözleşmeli personel 4A mı 4b mi?

Buna göre 4. madde kapsamında kamu kurumlarında dört türlü istihdam şekli uygulanmaktadır.4. maddenin b fıkrasında sözleşmeli personel düzenlenmiştir. 4 b sözleşmeli personel 657 yasada düzenlenmiştir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kadimhukuk.com.tr

4b sigorta ödemesi ne kadar?

2023 yılı Temmuz zamlı 4/b çalışanlarının primleri, Asgari ücret üzerinden bağkur primlerini düzenli ödeyenler için aylık en az 3.957,28 TL oldu. Primlerini düzenli ödemeyen bağkurluların ödeyeceği aylık tutar ise : 4.628,00 TL oldu.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: ssk.biz.tr

4A kadrolu işçi ne demek?

4A isçileri; eski uygulamada SSK'ya prim ödeyenler, yani herhangi bir iş yerinde sözleşmeli işçi olarak çalışanlardır. 4B işçileri; eski uygulamada BAĞ-KUR'a prim ödeyenler, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sabah.com.tr

4 A hakları nelerdir?

4A sigortalı, 4A kapsamı altında SGK primi ödenen kişileri ifade eder. 4A kapsamına girebilmek için özel bir iş yerinde sözleşmeli olarak çalışıyor olmak gerekir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu uyarınca belirli bir işverenle sözleşmeli şekilde çalışanlar 4A kapsamındadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: encazip.com

Kadrolu işçi 4A mı?

Sonuç olarak sürekli işçiler; 657 sayılı Kanun kapsamında 4/D, 5510 sayılı Kanun kapsamında ise 4/A statüsündedirler.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kamuiscileri.net

4A 4b birleştirme nedir?

SSK(4a), BAĞKUR (4b), EMEKLİ SANDIĞI(4c) bu kurumlarda geçen süreler hizmet birleştirilmesi ile birlikte değerlendiriliyordu. Hizmet birleştirmesi kişinin çalıştığı yıllar içerisinde birden fazla sosyal güvenlik kurumuna hizmeti varsa uygulanır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: evcilsosyalguvenlik.com

4 B sözleşmeli personel ne demek?

Sözleşmeli Personelin Tanımı

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası hükmü uyarınca kamu idare, kurum ve kuruluşlarında mali yılla sınırlı olarak sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kamu hizmeti görevlileridir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tarimorman.gov.tr

4A en yüksek emekli maaşı ne kadar?

Ülkemizde en yüksek emekli maaşı 2023 yılı için 24 bin 793 TL , en düşük taban emekli maaşı ise 7 bin 500 TL 'dir. Bu miktar, kişinin prim ödeme gün sayısı ve prim ödeme miktarı gibi durumlara göre değişebilir. Unutulmamalıdır ki, herkesin emekli maaşı farklı olabilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: engelli.com

Bağ-Kur 4A mı 4B mi?

4B grubu çalışanları eski adı ile Bağ-Kur olarak tabir edilmektedir. 4B grubu çalışanları, kariyer meslek grubu olarak ifade edilmekte olup meslekler dışında kalmakta olan kadroları kapsamaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

4 b li kimler?

4B Nedir? “4B nedir” sorusu da aynı yöntemle yanıtlanabiliyor. Eskiden Bağkur sigortası olarak adlandırılan sistem, SGK'ya bağlandığında 4b adını aldı. Bu sisteme kayıtlı ve prim ödeyen kişiler kariyer ve meslek grupları dışında kalan ve bir işyerine bağlı çalışmayan, dolayısıyla kendi mesleğini yapanlar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: allianz.com.tr

4 B li sözleşmeli personel kimlerdir?

4B'li personel, mahalli idareler personeli, teşkilat kanunlarına dayalı çalışan sözleşmeli personel, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları, kamu dışı aile sağlığı çalışanları, vekil imam, hatip ve müezzin kayyumlar ile vekil ebe ve hemşireler de düzenlemenin kapsamında yer alıyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: csgb.gov.tr

4A aktif ne işe yarar?

SGK 4A aktif ne demek diye baktığınızda ise fiilen herhangi bir sigortalı işte çalışan kişilerin sahip olduğu haklardır. SGK 4A hizmet dökümü bilgilerinizi e-Devlet üzerinden görebilir, prim gün sayınızı öğrenebilirsiniz. Sistem üzerinden 4A özet hizmet dökümü ile güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: finans.mynet.com

4A sigorta primi ne kadar?

4A kapsamında ödenmesi gereken toplam prim oranı, prime esas kazancın %37,5'idir. Bu durumda işvereninizin sizin adınıza yatıracağı prim tutarı 3.750 TL olacaktır. Yatırılan tutarın 2.250TL'si işveren payı, 1.500 TL'si ise çalışan payıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: turkiyefinans.com.tr

4A statüsü nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim ödemesi yapılan çalışanlar; 4a sigorta sistemine dahil olanlar özel iş yeri çalışanlarıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sigortambir.com

Sürekli işçi 4A mı?

Sürekli işçiler aynı kanun kapsamında 4D kabul edilirken 5510 sayılı kanun hükmü gereğince 4A statüsünde kabul edilmişlerdir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: mynet.com

4A kamu işçisi ne kadar maaş alır?

700 bini aşkın işçiyi ilgilendiren kamu toplu iş sözleşme protokolü yayımlandı. Protokole göre, 1 Ocak 2023 itibarıyla en düşük kamu işçisinin maaşı çıplak brüt 21 bin 750 TL oldu.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: dunya.com

Kadrolu işçi ne kadar maaş alıyor?

"İşçilerin brüt maaşı 21 bin 750 liraya çıktı"

Böylelikle işçilerin brüt maaşı 21 bin 750 liraya çıktı.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: trthaber.com

4B borcu silinir mi?

Söz konusu 4b borç sildirme şartları ise şöyledir, Borç sildirmek isteyen kişinin borcunun en az iki yıllık olması gerekmektedir. 2 yılın altında borcu olan kişiler borç sildirme işleminden faydalanamaz. Borç silinmesi için başvuruda bulunan kişilerin borçlarının silinmesi belirli bir süre tanınır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: ssk.biz.tr

4B sigorta zorunlu mu?

Fakat 6111 sayılı Kanunun 33''''üncü maddesi ile yapılan bu değişiklikten sonra zorunlu sigortalılık kavramı da delinmiştir. 6111 sayılı Kanunla getirilen düzenlemelerden sonra 4/b sigortalılığın önemi azaltılmıştır. Diğer bir ifadeyle 4/b sigortalılığı 4/a sigortalılığına yenilmiştir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: lebibyalkin.com.tr

Hiç ödenmemiş Bağ-Kur borcu silinir mi?

Son olarak 7326 sayılı Kanunla yapılan düzenleme ile 30/4/2021 ve öncesi sürelere ilişkin prim borçlarını ödememiş Bağkur'lu vatandaşların ödenmeyen sürelere ilişkin sigortalılıkları durdurulmuş ve bu sürelere ilişkin prim borçları silinmiştir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: muhasebetr.com

DuyuruReklam alanı

© 2009-2024 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT