Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Türkiye'de en çok cami hangi ilçede var?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Türkiye'de en çok cami hangi ilçede var?

Erzurum'un tarihi camilerinin önemli bir kısmını içerisinde barındıran Yakutiye ilçesi 163 cami ile listenin başında bulunuyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sondakika.com

Türkiye'de en çok cami nerede var?

Ülkemizdeki toplam cami sayısını 89.817 olarak açıklayan Diyanet İşleri Başkanlığı bu camilerin hangi illerde olduğunu da sırasıyla yayınladı. Buna göre en çok cami İstanbul ilimizde en az cami ise Tunceli ilimizde bulunuyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

En çok hangi ilçede cami var?

Kent genelinde cami sayısına bakıldığında ilk sırada 343 camiyle Fatih ilçesi bulunuyor. Fatih'i sırasıyla 192 camiyle Üsküdar, 143 camiyle Pendik, 142 camiyle Ümraniye, 136 camiyle Beykoz ve 129 ile Arnavutköy takip ediyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: birgun.net

Türkiyede en fazla cami hangi ilde?

Açıklanan rakamlara göre; Türkiye'de en çok cami bulunan iller sıralamasında İstanbul birinci sırada yer alırken, en az camiye sahip iller Tunceli, Bayburt ve Kilis oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Din İstatistikleri 2023 sonuçları bazında Türkiye'deki cami sayılarını açıkladı.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: aydinlik.com.tr

Bağcılar'da kaç cami var?

Bağcılar'da 2796 adet cadde / sokak, 88 cami ve mescit, 12 lise ve dengi okul, 101 ilkokul,17 özel okul, 22 mahalle ve bunlara bağlı mahalle konakları, 25 kütüphane,1 eğitim ve araştırma hastanesi,41 aile sağlığı merkezi, 1 büyükşehir sağlık merkezi, 7 özel hastane, 23 özel klinik merkez, 2 verem savaş merkezi, 1 ana- ...

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

Türkiye'deki Toplam Cami Sayı - Hangi Şehirde Kaç Cami Var? - En Çok Cami Olan Şehir - 81 İl Sıralı

İlgili 27 soru bulundu

Soru cevap kısmı

Şişli'de kaç cami var?

İlçe sınırları içinde, aralarında Teşvikiye ve Şişli gibi ünlü camilerin de olduğu toplam 33 cami, 1 cemevi, 17 kilise ve 2 sinagog yer almaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

En büyük cami hangi şehirdedir?

Türkiye'nin en büyük camisi olan Büyük Çamlıca Camii'nin üç şerefeli 4 minaresi Malazgirt Zaferi'ne ithafen 107,1 metre, iki şerefeli 2 minaresi ise 90 metre yüksekliğinde. Caminin 72 metre yükseklikteki ana kubbesi Türkiye'de yaşayan 72 milleti, 34 metre çapındaki kubbesi ise İstanbul'u simgeliyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: trthaber.com

En çok cami hangi ülke?

DÜNYADA EN ÇOK CAMİ HANGİ ÜLKEDE VAR

Dünyada en çok cami Endonezya'da var. Endonezyadaki cami sayısı ise 818.634 adet. Dünyada en çok cami hangi ülkede var sorusunu merak edenler için harika bir liste olan en çok cami olan ülkeler listesinde Hindistan ikinci sırada yer alıyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: aydinlik.com.tr

Almanya genelinde kaç tane cami var?

İstatistiklere göre Almanya'da yaklaşık 2 bin 800 cami bulunuyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: dw.com

Sivas kaç cami var?

Türkiye'de en fazla cami bulunan şehir 3 bin 499 ile İstanbul olurken, en fazla yerleşim yerine sahip olan Sivas´ta bulunan cami sayısı ise bin 362 olarak açıklandı. 2019 yılı sonu itibariyle en fazla caminin bulunduğu şehir 3 bin 499 ile İstanbul oldu.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: haberturk.com

Eskişehir kaç tane cami var?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Din İstatistikleri 2020 verilerine göre Eskişehir toplam 789 cami bulunuyor. Kentte her bin 137 kişiye bir cami düşüyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: haberturk.com

Diyarbakır'da toplam kaç cami var?

Türkiye'de cami sayısının en yüksek olduğu iller arasında yer alan Diyarbakır, 2 bin 075 cami ile Türkiye'de dokuzuncu sırada yer alıyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: amedhaber.net

Edirne kaç cami var?

Murad tarafından 1361 yılında fethedilen şehir, İstanbul'un fethi olan 1453 yılına kadar devlete başkentlik yaptı. Başkentlik süreci şehre pek çok eser kazandırdı. 🔷 Cihan Devleti'nin 92 yıl başkentliğini yapan Edirne'de 32 adet tarihi cami bulunur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: fikriyat.com

Almanya'da en büyük cami nerededir?

Duisburg Merkez Camisi, Duisburg Marxloh Camii, Almanya'da en fazla Müslümanın yaşadığı eyalet olan Kuzey Ren Vestfalya'nın Duisburg şehrinde 2008 yılında hizmete giren büyük camidir. Almanya'nın en büyük, Avrupa'nın ikinci büyük camisidir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

Çamlıca cami dünyada kaçıncı sırada?

Türkiye'nin en büyük camisi Çamlıca Camii 63 bin cemaat kapasitesi ile dünyanın en büyük 13. camisidir. Adana'da bulunan Sabancı Merkez Camii, 28 500 kişinin aynı anda ibadet edebildiği Türkiye'nin 2. dünyanın 26. büyük camisidir. Süleymaniye Camii 20 bin kapasite ile Türkiye'nin 3. dünyanın 32. büyük camisidir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: egezegen.com

Türkiye'nin en büyük 3 camisi nerede?

Özgün mimarisiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın da dikkatini çeken Abdülhamithan Camisi, 46 metre yüksekliğindeki kubbesi, 81 metre yüksekliğindeki 4 minaresi ve 46 bin metrekare kapalı alanıyla Adanadaki Sabancı ve Ankaradaki Kocatepe camilerinden sonra Türkiyenin üçüncü büyük camisi olma özelliğini taşıyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yenisafak.com

Dünyanın en büyük ibadet yeri neresi?

Dünyanın en büyük camisi Mescid-i Haram olarak bilinmektedir. Mescid-i Haram'ın kişi kapaitesi ise 850.000 civarındadır. Bu sayı bir ibadet alanı için oldukça fazladır. Buda Mescid-i Haram'ın ne kadar görkemli olduğunun kanıtıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Dünyanın en büyük camisi hangisi?

Mescid-i Haram dünyanın en kutsal ve en büyük camisidir. Kabe bu mescidin içinde yer almaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: ulusal.com.tr

Fransa kaç cami var?

Fransa'da toplam 2 bin 620 cami bulunuyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: dw.com

Türkiye'nin en güzel camisi hangisi?

20.000 fazla İznik çinisiyle bezenen Sultanahmet Camii, kubbelerinin içindeki mavi süslemeler nedeniyle “Mavi Cami” olarak da anılıyor. Sultanahmet Cami ayrıca dünya üzerindeki ilk altı minareli camidir. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Sultanahmet, Türkiye'nin de en güzel camilerinden kabul ediliyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Türkiye'nin 4 büyük camisi nerede?

Türkiye'nin 4. büyük, Kahramanmaraş'ın ise en büyük camisidir. Kapasitesi 10 bindir. Yapı, Onikişubat İlçesi, Abdulhamit Han Mahallesi, Mercimek Tepe Caddesi'nde yer alır. Abdülhamid Han Camii, büyüklük açışından Çamlıca Camii, Kocatepe Camii, Sabancı Merkez Camii'nden sonra dördüncü sıradadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

Türkiye'nin en büyük 2 camisi nerede?

Beş vakit namazın camilerde kılınmasını teşvik eden Peygamberimiz (S.A.V.), 'Cemaatle kılınan namazın, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletli' olduğunu bildirmiştir” dedi. Gaziantep'in en büyük, Türkiye'nin ise ikinci büyük camisi Şahinbey Belediyesi'nce Akkent Mahallesi'ne inşa ediliyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: gaziantep27.net

DuyuruReklam alanı

© 2009-2024 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT