Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Ekici peynir kime ait?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Ekici peynir kime ait?

HİKAYEMİZ. Ekici'nin hikayesi 1957 yılında Konya'nın Ereğli ilçesinde küçük bir mandırada Şabettin Ekici ile başlar. Günde yaklaşık 1 ton koyun sütü işleyerek beyaz peynir üreten Şabettin Ekici, bu sırada çocukları Mansur ve Mustafa Ekici'ye de bilgi ve tecrübelerini aktarmaya başlar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: ekicipeynir.com

Ekici Peynir nerede kuruldu?

Kurulduğu 1957 yılından bu yana "uzmanı olduğu işi en iyi şekilde yapma" ilkesiyle peynir üreten Ekici, bugün Antalya'da 42.000 m2'lik alanda kurulu, günlük 480 ton süt işleme kapasitesine sahip modern fabrikasında yüksek kaliteli ve lezzetli peynirler üretmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: facebook.com

Burçin Ekici kimdir?

Burçin Ekici Hakkında:

2014'ten bu yana satış direktörlüğünü yürüten Burçin Ekici, Ekici Peynir Genel Müdürü oldu. Antalya Sanayici ve İş adamları Derneği ve Antalya OSB TEKNO Park Yönetim Kurulu üyesi olan Burçin Ekici, Ekici Ailesi'nde üçüncü kuşağı temsil ediyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: marketingturkiye.com.tr

Mandıradan peynir kimin?

Firma, 1950'de dede Şahabettin Ekici tarafından kurulmuş. Konya'da küçük mandırada günde sadece birkaç ton süt işleyerek işe başlamış. Zamanla ikinci kuşağın büyüme kararı vermesiyle Antalya Varsak'da büyük Ekici Peynir işletmesi açılmış. Şu anda üretim yaptıkları tesisleri ise 1997'de hizmete aldılar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

En iyi peynir markası hangisi?

Top Peynirde Muratbey açık ara lider! Tüketicilere en sevdikleri top peynir markası sorulduğunda Muratbey'in yüzde 36,8'le zirvede yer aldığını görüyoruz. Muratbey'i yüzde 17,2'yle Ekici takip ederken üçüncülük markasız peynirlerin oluyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: marketingturkiye.com.tr

" Kim Aldı Bu Peyniri " Ekici Reklamı

İlgili 24 soru bulundu

Soru cevap kısmı

Ezine peynir nereye ait?

Ezine tipi beyaz peynir, veya kısa ismi ile Ezine peyniri, Türkiye kökenli olgunlaştırılmış bir tam yağlı beyaz peynir çeşidi.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

En pahalı peynir nedir?

Eşek sütü peyniri dünyanın en pahalı peyniri olarak biliniyor. Sırbistan'da eşek sütüyle yapılan ve yaşlanmayı geciktirdiğine ve cinsel gücü artırdığına inanılan özel bir peynir dünyanın en pahalı peyniri olarak biliniyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: bbc.com

Gouda peyniri kime ait?

Hollanda'ya özgü peynir çeşitlerinden biri olan gouda peyniri, tekerlek şeklinde orta sertlikte bir peynir türüdür.“Hoda” şeklinde telaffuz edilir ve “yıkanmış teleme” olarak sınıflandırılan peynir türleri arasına girer. Dış kısmı kırmızı, turuncu veya altın sarısı parafin balmumu ile kaplı olur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yemek.com

Royal peynir kimin?

Birsüt Süt ve Gıda Mam. Ltd.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: royalsut.com

Kaanlar peynir sahibi kim?

Öykümüz 1978 yılında, Osman Kaan tarafından İstanbul Unkapanı'nda kurulan şirketimizle başladı.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kaanlar.com.tr

Ekici nereli?

Mehmet Ekici (d. 25 Mart 1990; Münih, Almanya) Almanya'da yetişmiş Türk eski milli futbolcudur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

Ömer Ekici kaç yaşında?

1960 yılında Malatya'nın Akçadağ ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Akcadağ Keklikpınarı İlkokulunda, lise öğrenimini Malatya Atatürk Lisesinde tamamladı.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tgrthaber.com.tr

Murat Ekici kimdir?

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde görevi başında kalp krizi geçirip kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Uzman Çavuş Murat Ekici, (47) memleketi Adıyaman'da gözyaşları arasında toprağa verildi. Beytüşşebap İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görevli Uzman Çavuş Murat Ekici, dün görev başındayken rahatsızlandı.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Türkiye'de en iyi peynir nerede?

1- Ezine Beyaz Peyniri – Çanakkale

Şimdilerde, inek ve keçi karışık olanları üretilse de , gerçek bir Ezine Beyaz Peyniri sadece koyun sütünden üretilir. Kendine has sert yapısı, yoğun dokusu, şirdenden gelen ekşi bir aromasıyla sadece Türkiye'nin değil bize göre dünyanın da en iyi peynirleri arasında yer almaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: harbiyiyorum.com

Dünyanın ilk peynir fabrikası nerede?

Peynir her ne kadar 8 bin yıllık geçmişe sahip olsa da ilk peynir fabrikası 1815'te İsviçre'de kuruldu. 1851'de ABD'de seri üretime geçildi.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: haberturk.com

Peynir kim icat etti?

Peynir kökeni oldukça eskiye dayanan bir yiyecektir. Peynir üretimine dair elde mevcut en eski arkeolojik bulgular M.Ö. 5000 yıllarına aittir ve günümüz Polonya'sında ortaya çıkarılmıştır. Çıkış noktaları Orta Asya, Orta Doğu ya da Avrupa olarak tahmin edilmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

En iyi kaşar peynir hangi marka?

Türkiye'nin 1 numaralı kaşar peyniri markası seçilen Muratbey, İsviçre Merkezli belgelendirme kuruluşu ICERTIAS tarafından QUDAL Madalyası'na layık görüldü. Böylece Muratbey; Nike, Signal, Chicco, Mercedes, Bosch ve Henkel gibi dünyaca ünlü markaların da aldığı "QUDAL-Kalitede 1 Numara" madalyasını almaya hak kazandı.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: haberler.com

Parmesan peyniri hangi ülkeye ait?

Parmesan peyniri (İtalyanca: Parmigiano Reggiano), sert ve soluk sarı renkli, inek sütünden üretilen ve 12-36 ay boyunca olgunlaştırılan bir İtalyan peyniri.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

Balkaya peynir sahibi kimdir?

BALKAYA PEYNİRLERİ - BALOĞLU GIDA SAN.TİC.LTD.ŞTİ. (Ömer Bal)

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: bulurum.com

Kars peyniri nereye ait?

Kars Gravyer peyniri veya kısaca Kars gravyeri, İsviçre kökenli Gravyer peynir ailesine ait Türk peynir çeşidi. Genellikle saf inek sütü veya inek ve keçi sütü karışımı ile yapılır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

Çedar peyniri hangi ülkeye ait?

Çedar peyniri, bir peynir çeşididir. Adı İngiltere'deki Cheddar kasabasından gelmektedir. Bu peynir sarıdır ve tadı biraz ekşidir. İnek sütünden üretilmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

Feta peyniri hangi ülkeye ait?

Kahvaltıda, salatada hatta yemeklerde peynirden vazgeçemeyenlerden misiniz? Belki de çoğunuzun ilk defa duyduğu Feta peynirinin ana vatanı Yunanistan olan ve aslında mutfağımızdaki beyaz peynire çokça benzeyen bir peynirdir. Genellikle Avrupa ülkelerinde 'güzel ve kaliteli' peynir arayışının cevabı olarak bilinir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: nefisyemektarifleri.com

En saglıklı peynir hangisi?

Süzme Peynir

İnek sütünden elde edilen ve birçok farklı versiyonu bulunan süzme peyniri besin değeri en yüksek peynirlerden biri. Yapılan araştırmalar 200 kalori değerindeki bir kase süzme peynirde ortalama 26-28 gram protein bulunduğunu gösterirken bu peynir türü güçlü bir kalsiyum, selenyum ve fosfor kaynağı.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: lofficiel.com.tr

Türkiyede nerenin peyniri meşhur?

Beyaz peynirde de üst nokta Ezine… Çanakkale'nin neredeyse boğazı kadar meşhur peyniri. Tam yağlı, enfes lezzetli, yedikçe yenesi, domatesin, biberin, kavunun, karpuzun can dostu Ezine peyniri, Çanakkale'nin lezzet dünyasına bir armağanı desek yalan olmaz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: blog.jollytur.com

Gerçek peynir nasıl anlaşılır?

1-Taze peynirler kolay bozulur, olgunlaşmış peynirler daha dayanıklıdır. 2-Niteliksiz bir peynirin tadı ve aroması bozuk, kokmuş, lezzetsiz, sert ve keskindir. 3-Donuk, kirli beyaz renkli peynirler kaliteli değildir. 4-Peynirin içinin bazı kısımları pembe renkteyse almayın.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: duzgida.com

DuyuruReklam alanı

© 2009-2024 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT