Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Zevk suyu bulaşmış iç çamaşırı ile namaz kılınır mı?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Zevk suyu bulaşmış iç çamaşırı ile namaz kılınır mı?

Bu çerçevede özür sahibi kimsenin çamaşırına özür yerinden çıkarak bulaşan kan, irin, idrar, cerahat gibi şeyler özür hali devam ettiği müddetçe namaza engel olmaz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kurul.diyanet.gov.tr

Zevk suyu gelen kişi namaz kılabilir mi?

Binâenaleyh söz konusu “vedi” ve “mezi”den dolayı gusül gerekmez. Şehvetten dolayı kadından gelen ıslaklığa ise "kazi" denilmektedir. Bundan dolayı sadece abdest bozulur, ancak orucu bozmaz ve gusül gerekmez. Kişiden gelen sıvı meni ise gusül abdesti alması gerekir; mezi veya vedi ise abdest bozulsa da gusül gerekmez.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sorularlaislamiyet.com

Islak iç çamaşırı ile namaz kılınır mı?

İç çamaşırda ağır pislik, kuru bir madde mevcut ise, bir dirhem, yani 3 gramdan daha az olmalıdır. Fazlasının namazın sıhhatine engel olmaya yönelik olduğu ileri sürülmektedir. Çamaşırdaki yaş bir madde ise el ayası olarak ifade edilen avuç içinden daha geniş yere yayılmaması şartı gerekir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yasemin.com

Iç çamaşırda meni varsa namaz kılınır mı?

Denilir ki: Ovulup/çitilenip ya da silinmesi, aynen elbisenin üzerinde olan sümüğü, tükürüğü, çam~ru ve yemeği ovduğumuz ya da sildiğimiz gibidir. Bunu da necasetten dolayı değil de temizlik kastıyla yapmaktayız. Elbisenin üzerindeki meni oyulmadan ya da silinmeden namaz kılınması halinde bir beis olmaz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: normalift.com

Mezi bulaşan iç çamaşırı ile namaz kılınır mı?

- Mezi normal abdesti bozar mı ve elbise değiştirilmeli mi yani namaz kılınabilir mi o elbiseyle? Değerli kardeşimiz, Mezi gelirse namaz abdesti bozulur, ancak gusül abdesti bozulmaz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sorularlaislamiyet.com

İç çamaşırda mezi görülse namaz iade edilir mi? / Kerem Önder

İlgili 42 soru bulundu

Soru cevap kısmı

Mezi gelince namaz kılınır mı?

Allah'a hamd olsun. Birinicisi: Mezi, şehvet arzusu gerçekleştiğinde yapışkan bir sıvı akar. Bu sıvı necis olup abdesti bozar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: islamqa.info

Zevk suyu geldiğinde gusül abdesti almak gerekir mi?

Birine bakmak veya birine dokunmak neticesinde eğer şehvetle meni gelirse bu, guslü gerektirir. Akan şeyin rengi ve kokusundan meni olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer akan şey beyaz renkli ince bir sıvıysa bu meni değil, mezidir. Dolayısıyla boy abdestini gerektirmez, sadece abdestinizi bozar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sporx.com

Sperm bulaşan elbise ile namaz kılınır mı?

Âlimler meni necis midir değil midir, münakaşa etmiştir. * Hanefîlerle, Mâlikîlere göre meni necistir. Ancak Ebû Hanîfe merhum, meninin kuru olması halinde elbisenin ovalanmasını temizlik için yeterli gördüğü halde İmam Mâlik, yaş da olsa kuru da olsa mutlaka yıkanması gerektiğini söyler.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sorularlaislamiyet.com

Zevk suyu mezi lekesi nasıl olur?

Mezi, meniden önce gelir. Vücudun reaksiyon göstermesi ile gelir. Meni yakınlaşma eylemi sonucunda gelen bir sıvıdır. Mezi ince bir sıvı meni daha kalın ve beyaz renge yakın bir sıvıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yasemin.com

Düşünce ile gelen akıntı guslü bozar mı?

3- Mezi: Mezi, cinsel düşünce ve buna benzer durumlarda gelen bir sıvıdır. Bu sıvının meni ile karıştırıldığı olmuştur. Benzer yapıları olsa da Mezi daha açık bir renge sahiptir ve sızıntı şeklindedir. Bu durumda abdest almak yeterli olacaktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Iç çamaşırına idrar damlaması namaza engel mi?

Şâyet özür hâli söz konusu değilse idrar sızıntısı olması durumunda abdest geçerli olmaz. Bunun için de idrarın vücuttan iyice çıkmasını beklemek, bu amaçla biraz hareket etmek, yürümek veya öksürmek gerekir (İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, 1, 344-345).

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kurul.diyanet.gov.tr

Iç çamaşırı ıslanması neden olur?

Çünkü varolan akıntı kişinin hareketi, ayakta durması gibi nedenlerden dolayı yerçekiminin etkisiyle vajinadan dışarı akacak ve iç çamaşırında veya pedinde bir ıslaklık oluşturacaktır. Ve bu salgılanma herhangi bir hastalık veya sıkıntı yoksa sağlıklı bir kadında süreklidir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kolanbritish.com

Iç çamaşırı akıntı abdesti bozar mı?

Hanefi mezhebine göre vajinadan gelen akıntı idrar, kan ve meni ile karışmamışsa temiz akıntı olarak nitelendirilmektedir. Bu sebeple de abdesti bozmamaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: cnnturk.com

Zevk suyu ne zaman gelir?

Erkeklerde cinsel tatmine ulaşmadan hemen önce yani boşalma öncesi penisten mezi adı verilen halk arasında zevk suyu olarak bilinen bir sıvı gelmektedir. Zevk suyu, gebeliğe yol açabilecek canlı sperm içeren semenden hemen önce çıkar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: drfatihadanacioglu.com

Vajinaya parmak sokmak gusül abdesti bozar mi?

Parmağın erkek parmağı ile kadın parmağı olması arasında bir fark yoktur. Cinsel doyuma ulaşmadıkça gusül gerekmez. Şöyle ki: Kadının fercine plastik aletin sokulması halinde asla gusül gerekmez. Zira cinsel doyuma ulaşmadıkça bundan dolayı gusül gerekmez, fakat cinsel doyuma ulaşırsa o zaman gusül gerekir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sorularlaislamiyet.com

Erkeklerde zevk suyu geldiğini nasıl anlarız?

Zevk suyu ile meni arasındaki farklar nelerdir?
  1. Zevk suyu orgazmdan önce, meni orgazm sırasında salgılanır.
  2. Zevk suyu şeffaf, meni gri-beyaz renktedir.
  3. Zevk suyu daha sıvı, meni ise daha yoğun bir kıvamdadır.
  4. Zevk suyundan hamile kalma olasılığı daha düşüktür.
  5. Zevk suyu 1cc altında meni miktarı ise 2-5 cc civarındadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: fundayazicierol.com

Mezi bulaşan kıyafet giyilir mi?

el Cevab: Mezi meninin incelmiş halidir. Uykudan uyandığında mezi ya da meni ıslaklığının çamaşırda görülmesi durumunda ihtiyaten gusül gerekir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: eskieserler.net

Mezi gelince abdest almak gerekir mi?

Şehvetle gelen meni hariç, hiç biri guslü gerektirmez. Kadınlarda meni gelmesi daha zor olur. Meni gelmez de, mezi denen akıcı sıvı gelirse gusül gerekmez.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: m.dinimizislam.com

Mezinin geldiği nasıl anlaşılır?

Menî: Erkeğin menîsi, beyaz renkte kalın bir sıvıdır. Kadının menîsi ise, sarı renkte ince bir sıvıdır. "Şüphe yok ki erkeğin suyu (menîsi), beyaz renkte kalın bir sıvıdır. Kadının suyu (menîsi) ise, sarı renkte ince bir sıvıdır."

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: islamqa.info

Sperm silince gider mi?

Tahlil.com Cevabı : Böyle birşey mümkün değil. Sperm hücresi dış ortamda belli bir süre sonra canlılığını yitirir. Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tahlil.com

Sperm içmek caiz mi?

Edirne Müftüsü Ömer Taşçıoğlu, sperm bankasından alınan sperm ile hamile kalmanın İslam dininde haram olduğunu söyledi. Tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmanın din açısından sakıncası bulunmadığını belirten Müftü Taşçıoğlu, “Ancak sperm bankasından sperm satın alarak çocuk yapmak zina sayılacağından haramdır” dedi.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Mezi çok gelir mi?

Sürekli mezi gelmesinin ya da ihtilam olmanın bazı sebepleri vardır. Bu da fazla yemek, haramlara çok bakmak vb. nefsin hoşuna giden şeyleri yapmaktan kaynaklanır. Ayrıca bir rahatsızlığınız olabilir. Sahasında uzman bir doktora danışmanızı öneririz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sorularlaislamiyet.com

Sadece zevk suyu hamile bırakır mı?

Zevk suyu içinde sperm olabileceği için zevk suyundan hamile kalınır mı sorusuna evet cevabını veriyoruz. Bu süreçte ertesi gün hapı, geri çekilme yöntemi, acil spiral taktırma gibi birçok doğum kontrol yöntemi uygulanabilir. Korunmasız cinsel ilişkiler yaşandığında zevk suyundan da gebelik başlangıcı olabilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: ayseduman.com

Mezi gelmesi hissedilir mi?

Hatta bazıları "meziyy" şeklinde şeddeli okunmasını daha uygun görmüşlerdir (el-Abâdî, Avnul-Ma'bûd Şerh'u Sünen'i Ebi Dâvud, Medine 1968, I, 354). Mezi, meni gibi şehvetle akmaz. Aktığı zaman, insan tarafından hissedilmez.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sorularlaislamiyet.com

Çamaşırda ıslaklık yoksa gusül gerektirir mi?

Islaklığı fark ederse. ' cevabını verdi” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 93 [237]; Nesâî, Tahâret, 131 [196]; bkz. Müslim, Hayız, 32-33 [313-314]). Dolayısıyla kadınların da erkekler gibi ihtilam olmalarından sonra çamaşırlarında ıslaklık görmeleri hâlinde gusletmeleri gerekir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kurul.diyanet.gov.tr

DuyuruReklam alanı

© 2009-2024 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT