Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Tokide yaş sınırı kaç?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Tokide yaş sınırı kaç?

TOKİ başvuru şartları nelerdir? TOKİ'ye yapılacak olan başvurular için belirlenmiş olan yaş sınırı 25'dir. 25 yaşının altında olan bireylerin özel durumlar dışında herhangi bir şekilde TOKİ sistemine kayıt olması ve ev satın almak için girişimde bulunması mümkün değildir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hepsiemlak.com

TOKİ'ye kimler başvurabilir 2023?

TOKİ 2023 ORTA GELİR KONUT KAMPANYASI'NIN ŞARTLARI NELER? Kampanyadan, 18 yaş üstü, bankalar tarafından kredi alması uygun görülen her T.C. vatandaşı faydalanabilecek. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla şehirleri için başvuru yapan yurttaşlarda bir yıl o ilde ikamet etme şartı aranacak.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: cumhuriyet.com.tr

Sosyal konut Projesi kaç yaş sınırı?

Projenin ilk etabında yapımına başlanacak 250 bin sosyal konut, 2 yıl içinde tamamlanacak. Başvurular "şehit aileleri, terör, harp ve vazife malulleri", "en az yüzde 40 engelli vatandaşlar", "emekliler", "18-30 yaş arasındaki gençler" ve "diğer alıcı adayları" olmak üzere 5 kategoride kabul edilecek.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: aa.com.tr

TOKİ kimler başvurabilir yaş sınırı?

TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden veya proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk ...

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: trthaber.com

TOKİ kimler başvuramaz?

Başvurular "Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri", "En az yüzde 40 engelli vatandaşlar", "emekliler", "18-30 yaş arasındaki gençler" ve "Diğer alıcı adayları" olmaz üzere 5 kategoride kabul edilecek.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: trthaber.com

Başkan Erdoğan açıkladı! TOKİ başvuru şartları! Arsa başvuru detayları...

İlgili 15 soru bulundu

Soru cevap kısmı

TOKİ herkes başvurabilir mi?

İstenilen her ilde konut alımı için başvuru yapılabilir mi? Kuralı satışlarda ve/veya alt gelir projelerinde, ikamet ya da nüfusa kayıtlı olma şartı aranmaktadır. Açık satışlarda ise, genel olarak ikamet ya da nüfusa kayıtlı olma şartı aranmamakta olup, projelerin durumlarına göre bu şartlar bazen uygulanabilmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: toki.gov.tr

Evi olan emekliler tokiye başvurabilir mi?

Emekli olmak: TOKİ'nin emeklilere özel projelerine başvurabilmek için emekli olmak şarttır. Emekli maaşı almanız ve emeklilik durumunuzun belgelenmesi gerekebilir. Gelir şartları: TOKİ projelerine başvururken, ailenizin aylık gelir durumu da göz önünde bulundurulmaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hepsiemlak.com

Bekara TOKİ çıkar mı?

Evli ya da bekar olan tüm gençler (18-30 yaş arası) 50 bin sosyal konut genç kontenjanına başvuruda bulunabilecek. Ayrıca 16 bin ya da 18 bin gelir kriterinin altında geliri olan gençler TOKİ konutlarına başvuruda bulunabilecek.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yenisafak.com

TOKİ öncelik kimlere?

TOKİ 2022 SOSYAL KONUT PROJESİ KİMLER BAŞVURABİLİR? Hayata geçirilecek yeni projeden şehit yakınları, gaziler ve emeklilerin yanı sıra gençler ve yeni evlenen çiftler de öncelikli olarak faydalanacak. Yine dul ve yetimler de projeden ayrılan kontenjan çerçevesinde öncelikli olarak yararlanacak.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: fotomac.com.tr

Tokide Kimler genç?

Bir hane halkı adına, tek başvuru yapılması, Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir, Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

TOKİ hane halkı geliri kimlerden oluşur?

Hane halkı geliri resmi kayıtlarda aynı ev içerisinde oturan kişilerin elde ettiği toplam gelir anlamına gelir. Örnek olarak resmi kayıtlarda bir evde anne, baba ve 1 çocuk yaşıyorsa ve her biri 5 bin 500 TL'lik ücret alıyorsa 5.500 x3'ten hane halkı geliri 16 bin 500 TL olur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: cnnturk.com

TOKİ genç kategorisi nedir?

Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir. Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri Kategorisine; TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden "HAK SAHİPLİĞİ" onaylananlar başvuru yapabilecektir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

TOKİ Evleri kaç yılda bitecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erdoğan, proje kapsamında 2 yıl içinde 250 bin konutluk ilk etabın 2028'e kadar da 500 bin konutun tamamının bitirilip hak sahiplerine teslim edileceğini belirtti.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yenisafak.com

2024 yılında TOKİ yapılacak mı?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 12. Kalkınma Planı kapsamında 2024'ten 2028'in sonuna kadar dar ve orta gelirlilere yönelik 500 bin konut yapacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından TBMM'ye sunulan ve 2024-2028 dönemini kapsayan 12.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: trthaber.com

2023 TOKİ ön ödeme ne kadar?

TOKİ ÖDEME PLANI 2023

Vatandaşlar ilk yıl yüzde 0.69 ile 4 bin 410 TL taksit ödeyecek. 4. yıl için ise taksitler 10 bin 315 TL'ye çıkacak. Ödemeler son 8 yılda 12 bin 697 TL olacak. Vade sonunda toplam ödeme tutarı 1 milyon 909 bin 570 TL'ye kadar çıkacak.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sporx.com

TOKİ Evleri için peşinat ne kadar?

* 2+1 tipi konutlar için, Başvuru bedeli olarak, ilçe/belde nüfusu 15000'in altında olan yerlerde ₺2.000, ilçe/belde nüfusu 15001-40000 arasında olan yerlerde ₺4.000 alınacaktır. Sözleşme imzalama aşamasında konut alıcılarından konut bedelinin % 12'si peşin 180 ay (15 yıl) vadeli alternatif ile satılacaktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: toki.gov.tr

Yeni konut projesinden kimler yararlanabilir?

Birinci bölgede azami geliri 80 bin lira olan, ikinci bölgede azami geliri 65 bin lira olan ve üçüncü bölgede 45 bin lira olanlar başvurabilecek. Kampanyadan yararlanacak kişinin son iki ayda SGK priminin ödenmiş olması şartı aranıyor. Ev kadınları eşinin kefaleti ile konut sahibi olabilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: m.bloomberght.com

Ev hanımları TOKİ'den ev alabilir mi?

sınırları dâhilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır” maddesi nedeniyle TOKİ evi olanlar TOKİ'ye başvuramazlar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: cnnturk.com

Tokiden ev alanlar memnun mu?

TOKİ konutlarını plan açısından beğenen katılımcıların oranı yüzde 68,5 olurken, yüzde 63,4'ü konutların ısı ve ses yalıtımından memnun olduğunu kaydetti. Ankete katılanların yüzde 65,5'i aldıkları evi güvenli buluyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: ntv.com.tr

TOKİ cikarsa oturmak zorunlu mu?

TOKİ'nin şartnamesine göre alt gelir grubu projelerinde sözleşme imzalanan konutlarda borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranmakta olup, alıcının kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

TOKİ bana çıkarsa ne olur?

TOKİ çekilişinde adı çıkan vatandaşlar, ilk olarak sözleşme imzalayacak. Daha sonra belirlenen tarihlerde TOKİ konut peşinatı olan % 10'luk kısmı bankaya yatırılacak. Konut projelerinde hak sahipleri sözleşme imzalandıktan sonra borçları bitene kadar devir işlemi gerçekleştiremeyecek.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: bilecik11.com

TOKİ kimleri kapsıyor?

TOKİ, Emekli Sandığı'nca maaşa bağlanan şehit ailelerine, terör malulleri ile dul ve yetimlerine faizsiz konut kredisi vermektedir. Krediden yararlanabilmek için Emekli Sandığı'ndan hak sahibi olduğuna dair belge gereklidir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: toki.gov.tr

TOKİ Başvuru ücreti ne kadar 2023?

2023 TOKİ başvuru ücreti Halkbank veya Ziraat Bankası şubelerine yatırılmalı. Başvuru ücreti 500 TL olarak belirledi.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hepsiemlak.com

TOKİ asil olarak hak sahibi oldunuz ne demek?

Kuralı satış projeleri TOKİ'nin Silivri, Çatalca, Başakşehir ilçelerinde gerçekleşecek olan çekilişler sonrasında gündem oldu. Peki ama asil hak sahibi oldunuz ne demek? Asil hak sahibi oldunuz ne demek? Kura çekilişinde ev ya da arsa almaya hak sahibi olduğunuz anlamına gelmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: cnnturk.com

TOKİ başvuru şartları bir aileden kaç kişi başvurabilir?

Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması, gerekmektedir. başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul edilecektir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: toki.gov.tr

DuyuruReklam alanı

© 2009-2024 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT