Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Pamukta kuruma neden olur?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Pamukta kuruma neden olur?

Fide kök çürüklüğü hastalığı Rhizoctonia, Fusarium, Alternaria, Verticillium, Aspergillus, Pythium ve Thielaviopsis gibi toprak kökenli mantarlar tarafından oluşturulmaktadır. Sözü edilen hastalık etmenleri pamuk fidelerini çıkıştan önce veya toprak yüzeyine çıktıktan sonra enfekte ederek ölümüne neden olurlar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: progenseed.com

Pamuk Hastalıkları Nelerdir?

Pamukta Sıkça Görülen Zararlılar
  • 1 – Pamuk Yaprakbiti.
  • 2 – Tütün Tripsi.
  • 3 – Pamuk Yaprak Pireleri.
  • 4 – Kırmızı Örümcekler.
  • 5 – Tütün Beyazsineği.
  • Pamuk Verticillium Solgunluğu.
  • 1 – Kanyaş (Geliç)
  • 2 – Domuz Pıtrağı

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hektas.com.tr

Pamuk zararlıları nelerdir?

Pamuk alanlarındaki ana zararlı, hastalık ve yabancı otlar bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Akdeniz Bölgesi'nde Pamuk yaprakbiti, Yeşilkurt, Beyazsinek ana zararlı durumunda iken, Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde Kırmızıörümcekler ve Tütün thripsi ana zararlı durumundadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tarimorman.gov.tr

Pamuk niye sararır?

Kimyasal ve biyolojik parçalanma, yüksek nemli ortamda aşırı sıcaklık, yoğun ve uzun süreli radyasyon ve uzun süre depolama gibi lifin eskimesine yol açan unsurlar sararmayı arttırmaktadır. Bu özellikteki pamuğun sarardığı, mukavemetinin düştüğü, nem miktarının ve boyarmadde alımının azaldığı görülmüştür [8,9].

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: dergipark.org.tr

Pamuk neden kuruma yapar?

Pamuk ekiminden hemen sonra düşen aşırı yağışlar toprak yapısına ve toprak organik maddesine bağlı olarak kaymak oluşturarak fide çıkışını olumsuz etkileyebilmektedir. Ani yağış ve aşırı kuraklık değişimleri pamukta tarak ve koza dökülmesine neden olmaktadır. ¨ Rüzgar ise toprak ve bitki üzerinde kurutucu etki yapar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yuregir.ziraatodasi.org.tr

Çukurova’da Birinci Ürün Pamuklarımızın İlk Kontrollerini Yapıyoruz Pamuk Yetiştiriciliği

İlgili 28 soru bulundu

Soru cevap kısmı

Pamuk neyi sever?

Pamuk, her türlü toprakta yetişebilen bir bitki olmakla birlikte, yüksek verim ve kaliteye ulaşabilmek için toprağın derin profilli alüviyal olması gerekir. Derin, kumlu-killi, su tutma yeteneği yüksek, geçirgenliği, işlenmesi ve sulanması kolay topraklar pamuk tarımı için ideal topraklardır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: adana.tarimorman.gov.tr

Pamuk kaç defa sulanır?

Ekim ve çiçeklenme dönemi arasında sulama yapmak pek tavsiye edilmez. Ekimden yaklaşık 40-45 gün sonra, iklimsel koşullar da göz önünde bulundurularak her 5-7 günde bir (İklim koşulları ve toprak yapısına bağlı kalmakla beraber bu süre 15-20 günde bi de olabilir) pamukta ilk sulama yapılmalıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hektas.com.tr

Pamuk sıcağı sever mi?

Pamuk sıcak iklimleri sever.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: wikifarmer.com

Pamukta en çok verim almak için neler yapılmalı?

Pamukta, tohumların hat üzerine tek sıra yerine yan yana iki sıra olarak ekilmesiyle birim alandan daha yüksek verim alınıyor. Pamukta, tohumların hat üzerine tek sıra yerine yan yana iki sıra olarak ve yeterli kök alanı sağlamak amacıyla birbirine çapraz ekilmesiyle birim alandan alınan verim yaklaşık yüzde 25 artıyor ...

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: bloomberght.com

Pamuk için hangi gübre kullanılır?

Pamukta potasyum gübresi uygulamaları ile ilgili potasyum nitrat gübresi pamuk ekimi öncesi toprak altı olarak verilir. Ne kadar verileceği konusu toprak analizi sonucu tespit edilir. Toprakta dekarda 40 kg ve altı ise eksik olan kısmı kadar tamamlanması tavsiye edilir. Yani potasyum nitrat gübresi kullanılmaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: pamuk.org.tr

Pamuk yağmur sever mi?

Pamuk için en büyük tehlike yağmurlardır. Yağmurlar, verimin ve kalitenin düşmesine sebep olur. Türkiye'de MÖ 330 yılına dek geriye giden uzun bir tarihçesi olmasına karşın asıl gelişmesi 11. yüzyılda Selçuklu Türkleri ve 14. yüzyılda Osmanlı Türkleri zamanında olmuştur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

Pamuk en çok hangi il?

Türkiye'de üretimin %88'ini karşılayan 6 il sırasıyla Şanlıurfa, Aydın, Hatay, Diyarbakır, Adana ve İzmir'dir. Şanlıurfa ili tek başına tüm üretimin %42'sini karşılamaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: arastirma.tarimorman.gov.tr

Pamuk kurt ilacı ne zaman atılır?

Pamukta Yeşilkurt ve Pamuk yaprak kurdu (Prodenya) zararlıları ile mücadelede bu zararlıların herhangi bir dölüne karşı kullanılabilir. En iyi etki için yumurtaların açıldığı dönemde ilaçlama yapılması uygundur. Zararlının dönem içerisindeki yoğunluğuna bağlı olarak gerekirse 10-14 gün arayla ilaçlama yapılmalıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: fmcturkey.com.tr

Pamukta kırmızı örümcek nasıl anlaşılır?

Zararlının beslenmesi sonucunda yaprakların üst yüzünde serpiştirilmiş sarı noktalar karakteristiktir. Daha sonra sarı noktalar yaprağa yeşil rengini veren klorofil maddesinin zarar görmesi nedeniyle kırmızı renge dönüşür.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hortiturkey.com

Pamukta Trips nedir?

Erginleri 0,8-0,9 mm uzunluğunda oldukça küçük böcekler olan tripslerde gözler oldukça belirgindir. Vücutları ince, uzun ve silindir şeklindedir. Renkleri yazlık formlarda açık sarı, kışlık formlarda ise biraz daha koyudur. Kanat kenarları kirpik şeklinde ve saçaklıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hortiturkey.com

Pamukta Verticillium solgunluğu nedir?

Yaprakların önce damar araları sararır, sonra esmerleşir, kurur. Hasta bitkiler daha az koza bağlarlar ve erken koza açarlar. Hasta bitkinin saplarında kesit alınırsa iletim demetlerinde kahverengi lekeler göze çarpar. Pamuk verticillium solgunluğu tek döngülü bir hastalıktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: acikders.ankara.edu.tr

Pamuğa fosfor ne zaman atılır?

Pamuk çiçek açtıktan sonra haftada bir yaprak gübrelemesi yapılır. Ayrıca pamukta çiçeklenmeyi sağlaması için fosforlu gübrelere de ihtiyaç duyulur. Toprak tarafından tutulabilen Fosfor tekrar yapılması gerekmeyen gübrelemedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hektas.com.tr

1 dönümden kaç kilo pamuk çıkar?

Dönümde 500 kilogram civarında üretim

Çiftçilerimiz dönüm başına 500 kilogramın civarında üretim elde ediyorlar" dedi. Pamuk üreticisi Cuma Toraman ise yaklaşık 120 dönüm alanda pamuk hasadı yaptığını ve verimden memnun olduğunu ifade ederek, yaklaşık 60 ton pamuk hasat etmeyi hedeflediğini kaydetti.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: trthaber.com

Pamuk çok su ister mi?

Pamuk sulama sistemleri. Kural olarak, pamuk bitkisinin filizlenmeden koza oluşumuna kadar en az 500 mm suya ihtiyacı vardır. Yüksek oranda ABD pamuk tarımı sulanmayan tarlalarda gerçekleşir. Bunun yanı sıra, yapay su temini sağlamadan ticari olarak pamuk yetiştirmek kolay bir iş değildir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: wikifarmer.com

Dünyanın en kaliteli pamuğu nerede yetişir?

Dünya üzerinde en iyi pamuk Güney Doğu Anadolu'da yetişmektedir. Yaz aylarının sıcak olduğu ve kurak olduğu yerlerde en iyi şekilde yetişir. Aynı zamanda bolca suya ihtiyaç duyduğu için su sıkıntısının olmadığı yerde de en iyi şekilde yetişmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Türkiye'de en kaliteli pamuk nerede yetişir?

Türkiye'de pamuk en çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yetiştiriliyor. Türkiye'de pamuk üretimi konusunda Şanlıurfa, Aydın ve Hatay öne çıkıyor. - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde en çok Şanlıurfa'da yetişiyor. Tabii çevre illerde de yetiştirildiğini söylemek mümkün.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: corpussigorta.com.tr

Pamuk ne kadar su emer?

Pamuklu materyaller ıslandığı zaman ağırlığının % 70'i kadar su çeker.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: acikders.ankara.edu.tr

Pamuk çapası ne zaman yapılır?

Birinci çapalama: Pamuk fidelerinin 2-3 yapraklı olduğu dönemde yapılır. İlk çapalama genellikle elle yapılır. Bazı durumlarda birinci çapalama ile birlikte seyreltme de yapılır. İkinci çapalama: Birinci çapalamadan 2-3 hafta sonra ve daha derin olarak yapılır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: acikders.ankara.edu.tr

1 dönüme kaç kilo pamuk ekilir?

Pamuk Kaç Ayda Yetişir? Ortalama 110 gün ile 150 gün içerisinde yetişen pamuk, mibzer yardımı ile sıra arası 60-80 cm sıra üzeri 4-7 cm mesafeye ekilir. Ortalama 3 ila 6 kg çeşide ve tarla koşullarına göre tohum kullanılır. Dekar başına 5-6 kg pamuk tohumu yeterlidir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hektas.com.tr
Önceki makale
2 vitese ne zaman geçilir?
Sonraki makale
Lens ile havuza girilir mi?

DuyuruReklam alanı

© 2009-2024 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT