Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

E-Arşiv fatura yerine geçer mi?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » E-Arşiv fatura yerine geçer mi?

e-Arşiv faturası, irsaliye yerine kullanılabilir mi? Faturanın, malın teslimi anında düzenlenmesi ve kağıt haline “İrsaliye yerine geçer” ifadesinin yazılması koşuluyla e-Arşiv faturaları irsaliye yerine kullanılabilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: turmob.org.tr

E-arşiv fatura fatura yerine geçer mi?

İlgili genel tebliğ de özetle; E-Fatura ile e-arşiv fatura belgesi, yeni belge türleri olmayıp, kâğıt ortamdaki “Fatura” belgesi ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. E-fatura ile e-arşiv fatura; içeriği ve bulunması zaruri bilgiler yönünden; tüm yönleri ile birebir aynıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: cemberymm.com.tr

E fatura yerine e-arşiv kesilirse ne olur?

Yukarıdaki bilgilerin ve VUK'un hükmünün ışığında şunu söyleyebiliriz: VUK'un belirlediği koşullara göre e-Fatura kullanıcısı olan mükelleflere kesilecek faturanın türü, e-Fatura olmalıdır. e-Fatura kullanıcısı olan birine düzenlenen e-Arşiv Faturası, e-Fatura'nın yerini tutmaz ve geçerli sayılamaz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: mikro.com.tr

E-arşiv ve e fatura arasındaki fark nedir?

E-Fatura; faturalarınızı elektronik ortamda düzenleyebilme, iletebilme ve saklayabilme imkanı sunan sistemdir. E-Arşiv Fatura ise, e Fatura sistemine kayıtlı olmayan kişi ve kuruluşlara düzenlenen e-Faturalardır. E-Arşiv sistemi aracılığıyla düzenlenir, gönderilir ve saklanır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: mdpgroup.com

E-arşiv fatura mükellefi e fatura kesebilir mi?

Özetlemek gerekirse, “e-Fatura mükellefi e-arşiv fatura kesebilir mi?” sorusunun cevabı, karşı taraf bir e-fatura mükellefi olmadığı takdirde evet. e-Fatura kesilmesi zorunlu olan durumlarda, e-arşiv e-faturanın yerini tutmaz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: parasut.com

e-Fatura ve e-Arşiv Fatura, irsaliye yerine geçer mi?

İlgili 27 soru bulundu

Soru cevap kısmı

E arşiv ve e-fatura aynı anda kullanılır mı?

Öncelikle E-Arşiv uygulamasından yararlanmak isteyen mükelleflerin E-Fatura uygulamasına kayıtlı olması gerekir. E-Fatura sistemine dahil olmak şartıyla, isteyen her işletme E-Arşiv uygulamasına geçebilir. E-Fatura kesmek için hem alıcının hem de göndericinin E-Fatura kullanıcısı olması gerekir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: turkcellesirket.com

E arşiv fatura en fazla kaç TL sınırı?

2023 e-Fatura Kesme ve Düzenleme Sınırı

2023 yılında e-Fatura kesme ve düzenleme sınırı 4.400 TL olarak açıklanmııştır. Bununla birlikte 1 Mart 2023 tarihi itibarıyla e-Belge düzenleme zorunluluğuna tabi olmayan mükelleflerin vergiye tabi olmayan kişilere düzenleyeceği e-Arşiv Fatura'lar için sınır 5.000 TL'dir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: mikro.com.tr

E-arşiv fatura aslı gibidir yapılır mı?

Faturaların Vergi Usul Kanunu uyarınca beş yıl boyunca saklanması zorunluluğu bulunmaktadır. Arşivlemede GİB için önemli olan faturanın XML belgesidir. Çünkü bu, geçerli hâlidir. e-Faturanın pdf hali, kağıt çıktısı, e-posta ile gönderilmesi, "Aslı Gibidir." yazılması vs. geçersizdir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: atikeryazilim.com.tr

E-fatura mükellefi olan kağıt fatura kesebilir mi?

e-Fatura mükellefi sayılan firmaların, zorunlu olmasına rağmen e-Fatura'ya geçmemiş olsalar dahi, gönderici e-Arşiv mükellefi ise e-Arşiv Fatura düzenlemesi zorunludur. Ancak göndericinin e-Arşiv mükellefiyeti yoksa kağıt fatura kesebilir ve gönderici bu durumda herhangi bir yaptırımla karşı karşıya kalmaz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: mikro.com.tr

Kimlere e-arşiv fatura kesilir?

E-Fatura yalnızca E-Fatura mükelleflerine kesilip gönderilebilir. E-Arşiv Fatura ise göndericinin E-Fatura Mükellefi, alıcının ise kağıt fatura kullanıcısı ya da son kullanıcı olması durumunda kullanılır. Kısacası E-Arşiv Fatura, E-Fatura kullanıcısı olmayanlara kesilir ve gönderilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: turkcellesirket.com

E arşiv fatura Muhasebeci kesebilir mi?

E ARŞİV FATURAYI MUHASEBECİ DÜZENLERSE NE OLUR

Gelir idaresi muhasebe bürosundan kesilecek e arşiv faturalarının tesbiti sonucunda meslek mensubu hakkında işlem başlatma yetkisine sahiptir. Ayrıca fatura muhasebe bürosunda bulunan bilgisayarlardan düzenlendiğinde tüm sorumluluk muhasebeciye geçecektir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: huseyintekgoz.com.tr

E arşiv fatura 1 ay sonra iptal edilir mi?

E-Arşiv Faturanın iptal işlemi her durumda en geç 8 günlük süre içinde yapılmalıdır. 8 günlük süre e-arşiv faturanın düzenlenme tarihinden değil, alıcıya iletilme tarihinden itibaren başlar. 8 günlük iptal süresi aşılırsa alıcı satıcıya iptal edilmesi gereken e-arşiv fatura tutarı kadar iade faturasını düzenleyerek ...

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: ovinot.com

E fatura yanlış kesilirse ne olur?

Herhangi bir hata durumunda paniğe kapılmayın, e-faturalar iptal edilebilir. İptal süreci kesilen faturanın türüne ve ne zaman gönderildiğine göre değişiklik gösterebilir. İptal süreci içerisinde ise yanlış gönderilen faturayı sadece gönderici taraf iptal edemez, alıcının da e-faturayı reddetmesi gerekir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: parasut.com

E-arşiv fatura telefondan kesilir mi?

e-Fatura kesmek için bilgisayara ihtiyacınız YOK!, Faturaport ile cep telefonunuzdan istediğiniz zaman e-Fatura kesebilirsiniz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: faturaport.com

Şahıs şirketi ne kadar fatura kesebilir?

30 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan VUK Sıra No: 544 Genel Tebliğinde 2023 yılında uygulanacak had ve tutarlar açıklandı. Buna göre 01.01.2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere fatura düzenleme sınırı 4.400 TL oldu. Fatura Kesme ve Düzenleme Sınırı 2023 yılı tutarı 4.400 TL 'dir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: mysoft.com.tr

E-arşiv bilgi fişi fatura yerine geçer mi?

Gelir İdaresi Başkanlığı, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 509)'de değişiklik yapılmasına 515 numaralı VUK Tebliğini yayımladı. Tebliğde açıklanan şartları sağlayan e-arşiv faturalar perakende satış fişi olarak kabul edilecek.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: maliyepostasi.com

Kağıt faturanın limiti ne kadar?

Fatura Kesme Sınırını Geçen Tutarlarda Ne Yapılmalı? Fatura kesme mecburiyeti tutarı, mükelleflerin kâğıt fatura kesebilecekleri tutarı ifade ediyor. Yani bir mükellef, günlük 4.400 TL'ye kadar olan satışlar için kâğıt fatura kesebiliyor. Bu tutarın aşılması hâlinde ise e-arşiv fatura kesme zorunluluğu bulunuyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tokeninc.com

2023 kağıt fatura limiti ne kadar?

2023 yılında zorunlu fatura düzenleme sınırının tutarı 4.400 TL'dir. Fatura vermeyen ve almayanlara 2.200 TL'den aşağı olmamak üzere bu belgeye yazılması gereken meblağın veya meblağ farkının %10'u nispetinde özel usulsüzlük cezası kesilmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: turmob.org.tr

Hem kağıt fatura hem e-fatura düzenlemek mümkün mü?

Soru 13) İşletmem aynı anda hem kağıt hem e-fatura düzenleyebilir mi? e-Fatura uygulamasına dahil olan mükelleflerin kendi aralarındaki faturalaşma süreçlerinin elektronik olması gerekmektedir. Diğer bir ifadeyle sisteme dahil olan mükelleflerin kendi aralarında kağıt fatura düzenlemeleri mümkün değildir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: diyarbakir.smmmo.org.tr

E-Arşiv faturada kaşe zorunlu mu?

e-Arşiv Fatura'da Kaşe Zorunlu Mudur? E-Arşiv Fatura uygulaması ile fatura düzenleyecek mükellefler, faturaya imzaları ile birlikte kaşe de eklemelidir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: mikro.com.tr

E-Arşiv fatura kullanan e-defter kullanmak zorunda mı?

e-Fatura uygulamasına zorunlu olarak geçmek durumunda olan mükellefler için, e-defter uygulamasına geçmek de aynı şekilde zorunludur. Bu sebeple, zorunlu olarak e-Fatura kullanan mükellefler aynı zamanda e-defter de kullanmalıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: isbasi.com

E-Arşiv faturada barkod zorunlu mu?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan 17/02/2023 tarihli duyuruya göre; 01/09/2023 tarihinden itibaren düzenlenecek e-Faturalarda karekod bilgisinin zorunlu olarak bulunması gerekmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: iogo.org.tr

Naylon fatura ne demek?

Sahte Fatura (Naylon Fatura) Nedir? Vergi Usul Kanunu m. 359/b hükmü uyarınca sahte belge; gerçek bir muamele veya durum olmadığı halde bunlar varmış gibi düzenlenen belgedir. Bir belgenin sahte belge olarak değerlendirilebilmesi için VUK madde 227'de öngörülen zorunlu unsurları içermesi gerekmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kulacoglu.av.tr

E-arşiv fatura kim düzenler?

30 Aralık 2022'de yayınlanan 544 sıra numaralı VUK tebliği ile vergiye tabi olmayan bir nihai tüketiciye aynı gün içerisinde KDV dahil 5000 TL, vergi mükelleflerine ise 4400 TL'yi geçen mal/hizmet satışında e-arşiv düzenleme zorunluluğu bulunur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: birfatura.com

Fatura kesmeme cezası ne kadar?

Fatura düzenlememenin cezası, faturada yazılması gereken tutarın yüzde 10'u kadardır. Fatura düzenlenir ancak tutar eksik yazılırsa kesilecek ceza, tutar farkı üzerinden hesaplanır. Asgari tutarın yanı sıra fatura düzenlememenin üst sınırı da vardır. 2022 yılında toplam ceza üst sınırı 250.000 TL olarak belirlenmişti.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: parasut.com
Önceki makale
Tozluyaka dizisi neden bitti?
Sonraki makale
Başbakanlık bursu ne demek?

DuyuruReklam alanı

© 2009-2024 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT