Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Antep fıstığı ağacı Balıkesir'de yetişir mi?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Antep fıstığı ağacı Balıkesir'de yetişir mi?

Balıkesir'in Edremit ilçesinin bazı kırsal mahalleleri ile Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesi ve köylerinde aşı yapılan sakız ağaçlarından (çitlembik) Antep fıstığı üretiliyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: haberler.com

Balıkesirde hangi ağaçlar yetişir?

Orman varlığının büyük bir kısmı karaçam ve kızılçam, kayın, gürgen, meşe, söğüt, ılgın, çınar ağaçlarından ve zeytinliklerden oluşmaktadır. Yine bu ağaç türlerinin yanı sıra Kazdağlarında Kazdağı Göknarı, Susurluk, Kepsut, Bandırma ve Gönen civarında kayın, gürgen, ve meşe türleri bulunmaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: balikesir.ktb.gov.tr

Antep fıstığı hangi illerde yetişir?

Türkiye üretimi

En çok Şanlıurfa, Gaziantep, Nizip, Siirt, Kahramanmaraş, Adıyaman, Diyarbakır, Karaman ve Göksu kenarındaki hemen hemen her bölgede yetişir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

Antep fıstığı ağacı her yerde yetişir mi?

Antep fıstığı ağacı, altın veya yeşil altın ağacı olarak da bilinir. Bu söylemin en büyük sebebi, üreticisine fazlaca kar sağlamasıdır. Üstelik, taşlık veya mineral bakımından zayıf topraklarda, hiçbir şekilde değerlendirilemeyen arazilerde de rahatlıkla yetiştirilebilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: nefisyemektarifleri.com

Balıkesir bölgesinde hangi meyveler yetişir?

Balıkesir, mevcut zenginlikleri ve dinamikleriyle öne çıkan bir kent. Özellikle kıyı kesimlerinde zeytin, narenciye, incir, elma, armut, ayva ve üzüm yetiştirilirken, iç kesimlerde tahıl, baklagiller, pancar, tütün, ayçiçeği, susam, pirinç gibi çeşitli ürünler yetiştirilmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: balikesir.gov.tr

Olmaz Dediler Ama O Eskişehir’de Antep Fıstığı Yetiştirdi!

İlgili 19 soru bulundu

Soru cevap kısmı

Balıkesir'de ne ekilir?

Balıkesir'in sahip olduğu iklim koşulları, sulama imkânları ve uzun hasat süresi tohum yetiştiriciliği için avantaj sağlamaktadır. İlde genel olarak domates, biber, patlıcan, tere, roka, dereotu, maydanoz, kavun ve soğan başta olmak üzere 90 farklı standart sebze tohumu çeşidinin üretimi gerçekleştirilmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: investinbalikesir.com

Balıkesir Hangi meyvesi meşhur?

Bahçe ve parklarda süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Kızılcık meyvesi şeker ilave edilmiş suda kaynatılıp, kapalı kaplarda uzun süre saklanabilir ve yemek arasında içecek olarak tüketilebilir. Kızılcık yükseklik çok artmadıkça meyve verir. Ayrıca çok fazla su isteyen bir yapısı vardır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr-tr.facebook.com

Antep fıstığı kaç derece soğuğa dayanır?

Genel olarak, ağaçların dinlenme döneminde, -10 ° C'ye kadar düşük sıcaklıklar ağaçlara zarar vermez. Antepfıstığı ağaçları 670 metreye kadar rakımlarda yetişebilir, ancak bazı durumlarda 1000 metreye kadar varan rakımlarda yetişir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: wikifarmer.com

10 yaşında fıstık ağacı kaç kilo verir?

Antepfıstığı Ağacının Verimi

Orta ölçekli bir verim için 7-10 yıl gerekir. Bu yaşta verim miktarı, ağaç başına 6 ila 10 kg kurutulmuş Antepfıstığı veya 15-25 kg taze Antepfıstığı meyveleri arasında değişmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: wikifarmer.com

Antep fıstığı ağacı kaç yılda ürün verir?

Dikilen Antep Fıstığı Fidanı Ne zaman Meyve Verir? Uygun koşullar altında dikilen 2 yaşlı yabani antep fıstığı anaçlı bir antep fıstığı fidanından 3-4 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 6. Yıldan sonra olmaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: e-fidancim.com

Antep fıstığı ağacı izmirde yetişir mi?

Gaziantep Antep fıstığı üretiminde 1. Sırada yer alır. Şanlıurfa, Adıyaman, Siirt, Kahramanmaraş, Kilis, Batman, Manisa, Mardin, İzmir, Mersin, Çanakkale ve Diyarbakır sırayla Antep fıstığı yetiştiren illerdir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

Antep fıstığı Egede yetişir mı?

Türkiye'de yoğun olarak Gaziantep ve çevresinde yetiştirilen ve adını da bu ilden alan Antep fıstığı, Manisa'nın Yuntdağı bölgesinde de önemli bir geçim kaynağı haline geldi.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Antep fıstığı ağacı Egede yetişir mı?

Antep fıstık ağacı sıcağı seven bir bitki olup hem Akdeniz hem de çöl ikliminde yetiştirilebilir. Yaz sıcaklığının 35 - 40 derece aralığında olduğu bölgelerde yüksek verim elde etmek mümkündür.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Balıkesirde limon yetişir mi?

Balıkesir'in sahil kesiminde yediveren, kütdiken, aydın, mayer, gibi tüm limon çeşitlerini yetiştirebilirsiniz fakat yay kesimlerde ise bu ürünleri saksı içerisinde ev ortamında yetiştirebilirsiniz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: e-fidancim.com

Balıkesir'de ejder meyvesi yetişir mi?

Asya ve Güney Amerika'da popüler olan ejder meyvesi son zamanlarda ülkemizde de merak ediliyor. Büyük bir ilgi gören ejder meyvesi maliyeti yüksek olmasından dolayı çok sık tüketilmiyor. Balıkesir Pazarlarında da ejder meyvesini bulabilmek mümkün.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: gazetemerhaba.com

Balıkesir geçim kaynakları nelerdir?

İlimizin başlıca geçim kaynağının tarım ve tarıma dayalı sanayi olduğu gözlenir.Ekonomik faaliyetler içinde tarımın payı yaklaşık %49, sanayi ve hizmetlerin payı % 51 civarındadır. Tarımsal üretim bakımından Manyas, Gönen, Balıkesir, Edremit, Havran, Burhaniye ovaları önemli yer tutar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: balikesir.ktb.gov.tr

1 dönüme kaç adet Antep Fıstık dikilir?

Tam verim döneminde 50-60 kiloya kadar ürün verebilen fıstık, her bir dönüm arazide yaklaşık 15 fidan dikilerek yetiştiriliyor. Kimi araştırmalara göre 700-800 yıla kadar yaşayabiliyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: indyturk.com

Antep fıstık ekimi ne zaman yapılır?

Genç Antep fıstığı fidelerinin tarlaya dikimi, sonbaharın sonundan (kasım veya yaprak dökümü döneminden sonra) ilkbahar başlangıcına kadar gerçekleşebilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: wikifarmer.com

Antep fıstığı en çok nerede yetişir 2022?

Antep fıstığı üretiminde önemli bir yere sahip olan Şanlıurfa 32 bin ton üretimle Türkiye üretiminin %37,6'sını gerçekleştirmiştir. Gaziantep 26 bin tonluk üretim ile ikinci sırada, 12 bin tonluk üretim ile Siirt üçüncü sırada yer almaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: arastirma.tarimorman.gov.tr

Antep fıstığı yılda kaç kez meyve verir?

Antep fıstığı ağacını ekilmek için ideal ortam meyve bahçeleridir. İlk ekildiği zamandan itibaren, ortam koşullarına ve tohumun yapısına bağlı olarak yedi ile ön yıl arasında sonuç vermesi beklenir. Üretim yılları arasında genellikle bir yıl vardır. Yani her iki yılda bir kere ürün verir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kuruyemisborsasi.com

Antep fıstığı hangi tür toprağı sever?

Taban suyu yüksek, ağır ve özellikle drenajı iyi olmayan topraklara dayanıklı değildir. Bununla birlikte, hafif asitli, alkali topraklara veya toprak tuzluluğuna karşı dayanıklı olan bir bitkidir. Lezzetli Antep fıstığı, genellikle orta derecede drenajlı, kireçli topraklarda yetiştirilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: wikifarmer.com

Balıkesir'in en cok neyi meşhur?

Balıkesir'in meşhur hediyeliklerinde höşmerim tatlısı sıkça tercih edilmektedir. Her bölgenin kendine özel magnetleri yine Balıkesir ilinde de hediye olarak alınmaktadır. Bunun yanı sıra zeytin ve zeytinyağı, iğne oyası, Balıkesir balı, zeytin şekeri, Balıkesir kolonyası da hediyelik eşya listesindedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sabah.com.tr

Balıkesir'in en ünlü yemeği nedir?

Keşkek: Balıkesir köy düğünlerinin ve hayırlarının vazgeçilmez yemeğidir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

Balıkesirde kaç tane zeytin ağacı var?

81 bin 291 hektar alanda yaklaşık 11 milyon zeytin ağacı bulunmaktadır ve bu alanda yıllık ortalama 100-125 bin ton zeytin üretimi gerçekleşmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: balikesir.gov.tr

DuyuruReklam alanı

© 2009-2024 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT