Anasayfa » Pratik Bilgiler » Gıda Masrafını Azaltmanın Pratik Yolları
Gıda Masrafını Azaltmanın Pratik Yolları

Gıda Masrafını Azaltmanın Pratik Yolları

Market alışverişi bazen aşırı pahalı olabilir. Yaşamaktan vazgeçemeyeceğimize göre, gıda masrafından da vazgeçmemiz mümkün değil. Ancak bütçemizi rahatlatmamız için çeşitli yollar mevcut. Basit değişikliklerle masrafınızı düşürün. İşte faydalı 8 öneri:

1- Mevsiminde alın: Bu alış-verişin en temel yasası. Bir ürünün mevsiminde, bolluktan dolayı o ürünün fiyatı daha düşük olur. Ayrıca yerel meyveleri ve sebzeleri mevsiminde almak, yıl boyunca değişik lezzetler tatmanızı sağlar.

2- Toplu alın: Kabuklu yemiş, tahıl ve baklagil gibi temel gıdaları toptan almak daha ucuz olabilir.

3- Dondurulmuş alın: Dondurulmuş gıdalar genelde daha ucuzdur ve mantıken ‘taze gıdalar’dan daha tazedir. Örneğin çilek ve yaban mersini, toplanır toplanmaz dondurulur. Daha da iyisi, gıdalarınızı alıp kendiniz dondurun.

4- Tüm gıdalara bakın: İşlenmemiş gıdalar, genelde işlenmişlerden daha ucuzdur. Poğaça ve börek yerine esmer un, şekerleme yerine elma almayı deneyebilirsiniz.

5- Bir bahçe oluşturun: Küçük bir bütçe ile kendi meyvenizi ve sebzenizi yetiştirebilir, gıdaları sağlıklı ve mevsiminde tüketebilirsiniz. En azından balkonunuzdaki birkaç saksıya salatalık malzeme ekebilirsiniz.

6- İçecekleri sadeleştirin: Vücudumuzun ihtiyacı olan tek içecek sudur. Kolalı içecekleri ve işlenmiş mevye sularını alışveriş sepetinizde koymayın. Bu sayede vücudunuzu da arındırabilirsiniz.

7- Porsiyonlarınızı kontrol altında tutun: Daha az yerseniz, daha az ödersiniz. Gerçekten acıktığınız zamanın farkında olun ve yalnızca vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar yeyin. Bu sayede hem bütçeniz rahatlar, hem de fazla kilolarınızdan kurtulursunuz.

8- Etsiz pişirin: Haftada bir gün bile olsa et tüketmemek, alışveriş bütçenizde muazzam bir rahatlamaya neden olacaktır. Et yerine yumurta ve balık yemeyi deneyin.

Hakkında Yönetici

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*