Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Yoğurdun güzel olması için ne yapmam gerekiyor?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Yoğurdun güzel olması için ne yapmam gerekiyor?

Yoğurdun lezzeti için eğer mümkünse paketli ürünler yerine doğal süt kullanmaya özen gösterin. Bir püf noktası olarak sütü kaynatırken kepçe yardımıyla karıştırın ve karıştırırken kepçeyle sütü alıp tekrar havadan tencereye dökün. Bu sayede sütün içindeki suyun buharlaşmasını hızlandırmış olursunuz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: uplifers.com

Yoğurdun lezzetli olması için ne yapmalı?

Yoğurdunuzun koyu kıvamlı olmasını istiyorsanız tam yağlı süt kullanın. Kış aylarında mayalama işlemini yaparken yoğurdu mayaladığınız kapları daha fazla sarın ve sıcak tutun. Yazın yoğurt yapıyorsanız eğer üzerini fazla örtmeyin. Aksi halde yoğurdunuz çabuk ekşir ve sulanır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: rafinera.com

Taş gibi yoğurt yapmak için püf noktaları nedir?

Püf noktası sütün sıcaklığı mutlaka kontrol edin

Aynı zamanda yoğurdun sulanmasını önleyen bir diğer detay da yoğurdun mayası süte katılırken yarım çay kaşığı tuzu mayaya ekleyip öyle süte karıştırın. Az miktarda da olsa tuz yoğurdun sertleşmesine yardımcı olacaktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: internethaber.com

Taş gibi bir yoğurt nasıl yapılır?

Özellikle yağ oranı az olan sütler geç mayalanır. Böylece istenilen kıvam yakalanamaz ve yoğurt yumuşak hale gelir. Ancak manda ve keçi ile beraber koyun sütlerinde yağ oranı daha yüksektir. O yüzden bu sütlerden gerçekleştirilen yoğurt çok daha sert ve taş gibi olur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Yoğurdun tatlı ve katı olması için nasıl mayalanır?

Havalandırma işlemini 10 dk boyunca sürdürün. 10 dk sonra tencerenin altını iyice kısıp sütü kendi halinde 20 dk boyunca kaynatın. Bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; ocağın ateşini sütün kaynaması durmayacak şekilde kısmaktır. Bu ayrıntı yoğurdun sert olmasını sağlar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: rafinera.com

DİKKAT📣TAŞ GİBİ YOĞURT MAYALAMAK İSTEYENLER BURAYA!PÜF NOKTALARIYLA YOĞURT MAYALAMA✅

İlgili 32 soru bulundu

Soru cevap kısmı

Yoğurt Mayalarken tuz atarsak ne olur?

Küçük bir kapta yoğurt mayasını, şekeri ve yeteri miktarda tuzu karıştırın. Şeker kullanmak, mayayı aktifleştirir ve daha iyi bir kıvam almasını sağlar. Tuz kullanmak ise yoğurdun ekşimesini engeller.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: onedio.com

Taş gibi yoğurt nasıl yapılır nefis yemek tarifleri?

Yoğurdu bir kaba alıp çırpıyoruz ve içine sütten bir kaç kaşık koyup karıştırıyoruz ve süte ekliyoruz sütü karıştırdıktan sonra kapağını kapatıp battaniyeye sarıyoruz gece yapıyorsak sabaha kadar kalması yeterli gündüz yapacaksak 7 saat kapalı kalması yeterli olacaktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: nefisyemektarifleri.com

5 litre süt kaç kaşık yoğurtla mayalanır?

5 Litre sütü kaynatıyoruz. Üzerindeki kaymağı alıyoruz. Sütümüze parmağımızı batırdığımızda ılık derece olacak. Mayası için 1-1,5 yemek kaşığı yoğurt alıyoruz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: umutsepetim.com

Yoğurt yaparken sulu olmaması için ne yapmalı?

Yoğurt mayalarken ideal süt ısının 40 derece olması gerekir. Aynı zamanda yoğurdun sulanmasını önleyen bir diğer detay da yoğurdun mayası süte katılırken yarım çay kaşığı tuzu mayaya ekleyip öyle süte karıştırın. Az miktarda da olsa tuz yoğurdun sertleşmesine yardımcı olacaktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yeniakit.com.tr

Yoğurt tatlı olması için kaç saatte mayalanır?

Ancak bir litre süt ile bir şeker kaşığı yoğurt mayalamak istendiği zaman, bunun 12 saatlik bir zaman dilimine denk geldiği söylenebilir. Ancak genel olarak evde standart yapılan yoğurdun 5 ile 6 saat içerisinde mayalandığı dile getirilebilir. Yoğurdun ideal mayalanma sıcaklığı ise 45 derecedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

Evde yoğurt nasıl yapılır püf noktası?

Yoğurdun lezzeti için eğer mümkünse paketli ürünler yerine doğal süt kullanmaya özen gösterin. Bir püf noktası olarak sütü kaynatırken kepçe yardımıyla karıştırın ve karıştırırken kepçeyle sütü alıp tekrar havadan tencereye dökün. Bu sayede sütün içindeki suyun buharlaşmasını hızlandırmış olursunuz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: uplifers.com

Ev yoğurt nasıl yapılır püf noktaları?

Süt istenilen sıcaklığa geldiğinde az miktarda yoğurt ile mayalama yapılır. Püf Noktası: burada ki püf nokta ise fazla yoğurt kullanmadan mayalamanın yapılmış olması. Fazla yoğurt kullanıldığında yoğurt ekşi ve sulu olabilir. Ortalama bir ölçü vermek gerekirse 5 lt süte 2 yemek kaşığı yoğurt yeterli olur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: lezizyemeklerim.com

4 kilo süte kaç kaşık yoğurt?

Yoğurt mayalama sırrı ve püf noktaları

Leziz bir yoğurt için, 1 litre süte en fazla 1 tatlı kaşığı maya kullanın. Oda sıcaklığındaki yoğurdu cam biz kavanoza aldıktan sonra üzerine 43 derece olan sütü ekleyin.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yenisafak.com

Evde yapılan yoğurt neden uzuyor?

Özellikle bu konuda sütün sıcaklığı büyük bir öneme sahiptir. Yüksek sıcaklık üzerinden mayalama yapıldığı vakit, fermantasyonu yapan bakteriler ölür. Her ne kadar geride az bir miktar bakteri kalsa bile, istenilen fermantasyon gerçekleşmez ve yoğurt jelimsi bir yapıya döner. Yani diğer bir ifade ile süner.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

Yoğurt Mayalarken sirke kullanılır mı?

Bunun için ilk adım, turşu, sirke, yoğurt ve konserveleri yapmakla başlanabilir. Zor gibi görünsede oldukça basit olan bu tariflerden yoğurt mayalamayı sizler için derledik. Dilerseniz diğer tariflere de haberimizin detayından ulaşabilirsiniz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yeniakit.com.tr

Yoğurt Mayalarken ekşi olmaması için ne yapmak gerekir?

kullanacağınız mayanın içine yarım çay kaşığı şeker, yarım çay kaşığı da tuz koyarsanız yoğurdunuz ekşi olmaz. bunları mayanın içine koyduktan sonra da mayayı iyice karıştırın, özeyin. bir de mayayı lak diye dökmeyin sütün içine, yavaş yavaş kaşık kaşık dökün, bir yandan da karıştırın.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: eksisozluk.com

Tencerede kalıp gibi yoğurt nasıl mayalanır?

Tutmayan yoğurt nasıl tekrar mayalanır? Genişçe bir kaba kaynar su ilave edilip içerisine mayalanmamış sütün olduğu tencere yerleştirilir. Birkaç saat bu şekilde bekletilip kıvam almışsa süt tenceresi buzdolabında dört- beş saat dinlendirilirse yoğurt hazır olur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kolaylezzet.com

Süt soğukken yoğurt Mayalanırsa ne olur?

Soğuk mayalanırsa(45 dereceden düşük olursa) yoğurtta uzama olur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: aytar.com.tr

Yoğurt yaparken neden tahta kaşık kullanılır?

Yoğurdu küçük kaplarda mayalayın. Böylece açtığınız yoğurt sulanmasına fırsat kalmadan tükenir. Mayaladığınız kaptan yoğurt alırken metal ya da plastik kaşık yerine tahta kaşık kullanın, böylece yoğurdunuz daha az sulanır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: mynet.com

Tutmayan yoğurt nasıl anlaşılır?

Ev yoğurdunun hep tutması için püf noktaları

Süte serçe parmağınızı koyduğunuzda dayanabileceği sıcaklığa gelmişse sütünüz mayalanmaya hazır demektir. Bu aşamada sütünüzü mayalayabilirsiniz. Termometreniz varsa 42-45 derece arasında bir sıcaklık ölçtüğünüzde bilin ki sütünüzün mayalanmaya hazır ve nazır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yemek.com

Yoğurt yaparken ağzı kapatılır mı?

*Yoğurdunuz mayalandığı anda üstünü açmanız gerekiyor. Aynı şekilde bıraktığınızda yoğurdunuz mayalanmaya devam edeceğinden ekşir. *Yoğurdunuzda kaymağı seviyorsanız mayalarken kaymağı dağıtmamaya dikkat edin. Sütünüz soğuduğunda üstünde bir tabaka oluşur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yeniakit.com.tr

Tutmayan yoğurt nasıl olur?

Tutmayan yoğurttan lor peyniri veya çökelek yapabiliriz. Baktık ki yoğurdumuz tutmadı, o zaman ocağa alalım ve kaynatmaya başlayalım. Tuzlu olsun diyorsak bir miktar tuz ekleyebiliriz. Kaynatmayı sürdürelim, bu arada pelte kıvamına gelecektir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: mavikadin.com

Yoğurt yapmak için yoğurt gerekiyorsa ilk yoğurt nasıl yapıldı?

Yapılan araştırmalar sonucu göçebe olarak yaşayan atalarımızın karınca yumurtası içeren toprağı maya olarak kullanarak (tesadüfen olduğu söylenmektedir.) ilk yoğurdu yaptıklarına dair bilgiler edinildi. Ayrıca bazı yörelerde nohutla, nisan yağmuruyla, çiğ taneleriyle yoğurt mayalanmaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: bizimtarifler.com

Yoğurt neden taş gibi olmaz?

Kullandığınız sütün tam yağlı inek sütü olması yoğurdun kıvamlı olması için son derece önemlidir. Ayrıca sütü kaynatacağınız tencerinin de sütün miktarına göre uyumlu derinlikte ve genişlikte olması gerekir. Sütü koyduktan sonra tencerede 2 parmak kadar boşluk kalması taşmasını engelleyecektir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Yoğurt en iyi nerede mayalanır?

Plastik ve cam kaplar tercih etmemelisiniz çünkü bu kaplar ısı seviyesini koruyamayacağından dolayı yoğurdunuzun kıvamında problemlere neden olabilir. Emaye ya da çelik kaplar kullanmak, yoğurt mayalama için ideal bir seçim olacaktır. Aynı zamanda, fırında yoğurt seven kişiler, toprak kapları da tercih edebilirler.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: mavikadin.com

DuyuruReklam alanı

© 2009-2023 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT