Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Tutmayan yoğurt yenir mi?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Tutmayan yoğurt yenir mi?

Tutmayan ev yoğurdunuzu tarifte anlatıldığı şekliyle tekrar yoğurt haline getiremezseniz çökelek yapabilirsiniz. Çökeleği süzdükten sonra kalan peynir altı suyunu dökmeyip poğaça ve ekmek yapımında kullanabilirsiniz. Dilerseniz tutmayan yoğurt ile peynir de yapabilirsiniz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: nefisyemektarifleri.com

Yoğurt tutmayınca ne yapmak gerekir?

Tutmayan yoğurdu tekrar mayalama

Fırınınızı 75 dereceye ayarlayın, sütünüzü 1 saat fırında bekletin. Hemen fırından çıkartmayın, soğumasını bekleyin. Soğuyan yoğurdunuzu buzdolabına kaldırdıktan sonra, yoğurdunuzun çok güzel bir kıvamda olduğunu göreceksiniz ve işte yoğurdunuz hazır!

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Maya tutmayan yoğurt tekrar mayalanır mı?

Tutmayan yoğurt yeniden mayalamak mümkün. Ancak bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. Yoğurt olarak kıvamı tutmayan sütü, 1 saat kadar buzdolabında dinlendirin. Fırını 75 dereceye ayarlayarak 15 dakika bekletin.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: formsante.com.tr

Yoğurt neden iyi tutmaz?

Evde yoğurt mayalamak için kullanılan süt pastörize edilmiş yani dışarıda satılan hazır kutu sütlerden ise yoğurt tutmaz. Maya için kullanılacak olan yoğurdun köy yoğurdu ya da süzme yoğurt olması önemlidir. Eğer hazır kap yoğurt kullanılırsa, yoğurt sulu bir kıvamda olacaktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

Tutmayan yoğurt nasıl anlaşılır?

İstenilen ısıya ulaşıp ulaşmadığını anlayabilmek için serçe parmağını sütün içine batırarak 7'ye kadar sayın. Parmağınızın dayanabildiği ısı seviyesi, yoğurdun mayalanmaya hazır olduğu anlamına gelir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: mavikadin.com

TUTMAYAN YOĞURDUMU NASIL KURTARDIM // 2 FARKLI YÖNTEM İLE

İlgili 23 soru bulundu

Soru cevap kısmı

Tutmayan yoğurt nasıl kestirilir?

Tutmayan veya ekşimiş yoğurt mesela... Kısık ateşte ısıtmaya başlayın (yoğurdunuz susuzsa bir bardak süt de ekleyebilirsiniz), ara ara karıştırın. Bir tutam tuz ekleyin; fokur fokur kaynamayacak. Yeşil suyu ayrılıp içinde beyaz parçalar, pıhtılar oluşacak.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Yoğurt 7 saat Mayalanırsa ne olur?

Mayalanma süresi kışın 6-7 saat- yazın 4 saatten fazla tutulursa da sulanma olur. Mayalanan yoğurdun üstüne kapak yerine süzgeç konulmazsa kapakta oluşan buhar su damlacığına dönüşüp tekrardan yoğurdun üstüne damlar ve sulanmaya neden olur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: aytar.com.tr

Yoğurt ne zaman tutmaz?

edit2: yoğurdunuz güzel olmuyorsa sebepleri şunlar olabilir. süt bayattır. tereyağı için sütün yağı alınmış olabilir. sağılan ineğe ilaç verilmiş olabilir, mayalama sıcaklığını tutturamıyor olabilirsiniz. kullandığınız maya bayat olabilir. ve en önemlisi sütünüze su katılmış olabilir. doğru maya kullanılmamasıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: eksisozluk.com

5 litre yoğurt kaç saatte mayalanır?

Hazırladığımız mayayı sütün içine boşaltıp karıştırıyoruz. Sonra mayaladığımız sütü güveç kaplarına paylaştırıyoruz. Oda sıcaklığında soğuk fırının içine kapları yerleştiriyoruz. 6 saat sonra yoğurdumuz hazır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: umutsepetim.com

Ev yoğurdu neden cıvık olur?

Yoğurdun sünmemesi ve sulanmaması için mayalama esnasında sütün çok yüksek sıcaklıkta veya düşük sıcaklıkta olmaması gerekmektedir. Sütün düşük ısıda olması yoğurdun sünmesine neden olurken yüksek ısıda olması ise yoğurdun sulanmasına sebep olmaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Yoğurt maya tutmazsa ne olur?

Çökelek (Lor Peynir) Yapılabilir

Tutmayan yoğurttan lor peyniri veya çökelek yapabiliriz. Baktık ki yoğurdumuz tutmadı, o zaman ocağa alalım ve kaynatmaya başlayalım. Tuzlu olsun diyorsak bir miktar tuz ekleyebiliriz. Kaynatmayı sürdürelim, bu arada pelte kıvamına gelecektir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: mavikadin.com

Yoğurt Mayalarken maya az olursa ne olur?

Mayanın ölçüsünü kaçırmayın

Yoğurdu mayalarken sütün içerisine koyulan maya miktarı önemli. Az olması yoğurdun tutmamasına, fazla olması ise tadının ekşi olmasına sebep oluyor. 1 litre süt için 1 yemek kaşığı yoğurt mayası yeterli.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Yoğurt kaç saat içinde mayalanır?

4- İdeal mayalama süresi 45-50 °C sıcaklıktaki bir ortamda ( fırın vb ) 3,5 – 4 saat bekletmektir. Daha uzun süre mayalanması yoğurtta sulanma ve ekşimeye neden olabilir. 5- Mayaladığınız yoğurt tutmuş ise 8-10 °C sıcaklıkta buzdolabında 24 saat bekletiniz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: herkulciftligi.com.tr

Maya tutmayan sütten ne yapılır?

Geniş bir kaba sıcak su koyup içerisine mayalanmamış sütün bulunduğu tencereyi koyalım. Bir kaç saat beklettikten sonra buzdolabın da 4-5 saat dinlendirelim ve yoğurdumuz hazır. Bu şekilde de yoğurdunuz istediğiniz gibi mayalanmamış ise yine de sütü israf etmeyin, çökelek yapın.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yeniakit.com.tr

Ilk yoğurt nasıl yapılmıs?

Bildiğimiz kadarıyla insan eli ile yapılan ilk yoğurtlarda karınca yumurtası ve karınca yuvası toprağı kullanıldı. Ama tam anlamıylan ilk yoğurdun nasıl mayalandığı bilinmemekte. Sadece ilk yoğurtların karınca yumurtası ve karınca yuvası toprağı kullanılarak yapıldığı biliniyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: evrimagaci.org

Yoğurt Mayalanınca sulu olursa ne yapılır?

Şâyet daha fazla mayalanacak olursa, yoğurt sulanacak ve daha sıvı bir hale gelecektir. Mayalanmasının ardından yoğurt, dinlenmek üzere 1 gün boyunca buzdolabında beklemeye bırakılır. Bu işlem, yoğurdun kıvamının daha iyi olmasını sağlayacaktır. Yoğurdun sıcak mayalanması, sulanmasına sebep olur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: mavikadin.com

Taş gibi bir yoğurt nasıl yapılır?

Özellikle yağ oranı az olan sütler geç mayalanır. Böylece istenilen kıvam yakalanamaz ve yoğurt yumuşak hale gelir. Ancak manda ve keçi ile beraber koyun sütlerinde yağ oranı daha yüksektir. O yüzden bu sütlerden gerçekleştirilen yoğurt çok daha sert ve taş gibi olur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Kalıp gibi yoğurt nasıl yapılır?

Kalıp gibi yoğurt yapmanın bir başka sırrı, farklı süt çeşitlerini birlikte kullanmak. Sütünüzün yarısını manda, yarısını keçi sütü, kalanını ise inek sütü olarak tercih ederseniz daha kıvamlı bir yoğurt elde edersiniz. Tüm bu püf noktalarından sonra yoğurdunuzu artık afiyetle tüketebilirsiniz!

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: uplifers.com

5 kilo süte kaç kaşık yoğurt konur?

Yoğurt Tarifi İçin Malzemeler
  1. 5kg. çiğ süt.
  2. 3-4yemek kaşığıyoğurt (oda ısısında olmalı)

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yemek.com

Yoğurt ne kadar sürede tutar?

İdeal koşullar altında yoğurt 3,5 ila 4 saat içerisinde mayalanır. Ancak daha uzun süreli mayalama ekşime ya da sulanma gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Soğuk mayalanan yoğurt tutmazsa ne yapılır?

Tutmayan Yoğurdu Tutturma Yöntemi

Mayalanma işlemi gerçekleşmişse yoğurt buzdolabına kaldırılır ve en az 6 saat dolapta bekletilir. Bu sürenin sonunda yoğurt tüketmeye hazır olacaktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: maksatbilgi.com

Yoğurt yaparken ağzı kapatılır mı?

Süte yoğurdu ve bir tutam tuzu ekleyip karıştırın. Sütü kavanozlara paylaştırın. İlk mayalanma sürecinde kavanozların ağzını kapatmayın.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: lezzet.com.tr

1 litre süte ne kadar yoğurt?

Ev yoğurdunu 1 litre süt için kullanabilirsiniz. Leziz bir yoğurt için, 1 litre süte en fazla 1 tatlı kaşığı maya kullanın. Oda sıcaklığındaki yoğurdu cam biz kavanoza aldıktan sonra üzerine 43 derece olan sütü ekleyin.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yenisafak.com

Cam kavanozda yoğurt kaç saatte mayalanır?

Yoğurtlarınız en az 6-7 saat, ideali bir gece mayalandıktan sonra dolaba kaldırın. Soğuttuktan sonra afiyetle tüketebilirsiniz. Kavanozda mayalanıyor olması hem porsiyonluk tüketim için şahane hem de kıvamı tam hayalinizdeki gibi oluyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yemek.com

Katık yoğurt nasıl yapılır?

Ayran yapılan yoğurt çalkalanıp yağı alınır. Ardından kalan yağsız ayran ince tülbentlerle süzülür. Çoğu zaman, düğün çorbalarında, böreklerde süzme yoğurda nispetle yağsız olduğundan dolayı daha uzun süre saklanabilen katık kullanılır. Adından da anlaşılacağı gibi katık, Anadolu'da ekmeğin yarenidir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yenisafak.com

DuyuruReklam alanı

© 2009-2024 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT