Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Türkiye'de yetişen kestane türü nedir?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Türkiye'de yetişen kestane türü nedir?

Anadolu Kestanesi (Castanea sativa Mill. )'nin Türkiye'deki Doğal Yayılışı: Akdeniz Havzası içinde yer alan ülkelerde doğal olarak yetişen kestane türü Castanea sativa Mill. dir (Subaşı, 2004). Türkiye de Marmara Bölgesi (özellikle Kapıdağ Yarımadası) ve Karadeniz kıyısı boyunca uzanmaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: doa.ogm.gov.tr

Türkiye'de tek yetişen kestane türü nedir?

Anadolu kestanesi (Castanea sativa), kayıngiller (Fagaceae) familyasında anavatanı güney Avrupa ve Asya olan, 20–35 m boy, 2 m çap yapabilen bir kestane türü.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

Hangi kestane daha iyidir?

Kestaneleri seçerken, renklerinin güzel olmasına ve sert olmalarına dikkat edilmelidir. Diğerlerinden daha koyu renkli ve kötü kokulu olanlar bozuktur. Kestaneyi bir bıçak yardımıyla yararak içini kontrol edebilirsiniz. Eğer iç kabuk yenilebilir durumdaysa tazedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

Kaç çeşit kestane ağacı var?

Bilimsel adı castanea sativa olan kestanenin, dünya üzerinde 13 türü bulunmaktadır. Kestane, hastalıkları ve zararlıları ayıklandığı sürece verimini devam ettiren, uzun ömürlü bir meyvedir. Kestane serin ve ılıman iklim seven bitki türlerindendir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: ufuktarim.com

En iyi kestane hangi ilde?

Ege bölgesinde ise en çok yetiştirilen ve verim alınan il ise Aydın olmaktadır. Aydın ilinde gerek toprak yapısı gerek iklim şartları ile oldukça verimli kestane yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bölge şartlarının ve toprağın uygunluğu ile verimde Aydın ili ilk sırada gelmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Kestane Yetiştiriciliği - BİZİM KÖY

İlgili 44 soru bulundu

Soru cevap kısmı

Bir kestane ağacı kaç yılda meyve verir?

Yıllarda meyve vermeye başlamasına rağmen bazı genotiplerin de 7. yılda meyve vermeye başladığını belirtmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: arastirma.tarimorman.gov.tr

Türkiye kestane sıralamasında kaçıncı?

Dünya kestane üretimi 2018 yılında 2.353.825 ton olmuştur. Üretimin %83,50'si Çin tarafından gerçekleştirilmektedir. Çin'de 2018 yılında 2 milyon tonu aşkın kestane üretilmiştir. Türkiye dünya kestane üretiminde üçüncü sırada yer almaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: ordutb.org.tr

Hangi ilin kestanesi meşhur?

Kestane Türkiye'de en çok Aydın ilinde yetiştirilir. Ege Bölgesi toplam üretimde yaklaşık %70 payla ilk sıradır. Aydın'dan sonra, İzmir, Kastamonu ve Sinop kestane üretiminde ön plana çıkan illerdir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

Türkiye'de en çok kestane nerede yetişir?

Adeta bir kış klasiği olan bu atıştırmalık, Türkiye'de Karadeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştirilmektedir. Türkiye'de ise, en çok Aydın ilinde yetiştirilmektedir. Ege bölgesi toplam üretimde yaklaşık %70 payla ilk sıradır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kisikates.com.tr

En güzel kestane nerede yetişiyor?

Kestane ılıman iklimi seven bir ağaç türüdür. Bu nedenle de en verimli topraklar Ege Bölgesi'ndedir. Türkiye'nin en çok kestane veren bölgesi Ege'dir. Ege bölgesinde ise en fazla kestanenin üreten il ise Aydın ilidir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Yerli kestane nasıl anlaşılır?

Tadı yok gibidir, pişince kabuğundan ayrılmaz ve beyaz beyaz köpürdüğü de olur. İnsanlar farkı anlayamıyor. Yerli kestanemiz 25- 30 TL arasında satılıyor. Çin kestaneleri ise 15-18 TL'ye satılıyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: cnnturk.com

Aşı kestane fidanı kaç yılda meyve verir?

Aşılı olan kestane fidanları fidan dikiminden itibaren 2-3 yıl içerisinde ilk meyvelerini verirler.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: e-fidancim.com

Kuzu kestanesi ne demek?

Erfelek Kuzu Kestanesi çok kolay pişmesi, iç kabuğundan zahmetsizce ayrılması, parlak rengi ama en önemlisi bambaşka tadı ile meraklılarını peşinde koşturan bir orman ürünüdür. Sinop'un Erfelek ilçesini çevreleyen geniş kestane ormanlarından hasat edilen kuzu kestaneye miSSinova sayesinde kavuşabilirsiniz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: ciceksepeti.com

Hangi kestane yenmez?

Dolayısıyla at kestanesi çiğ olarak kesinlikle tüketilmemelidir. Eskulin maddesi DNA hasarına yol açtığından tehlikelidir. Baş ağrısı, mide bulantısı, felç, koma ve ölüme neden olabilir. Bu nedenle at kestanesi halk tarafından çok fazla kullanılan ve tercih edilen bir bitki değildir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: nefisyemektarifleri.com

Kara aşı kestane ne demek?

Aşılı kestane fidanı ,anaç(çöğür) üzerine farklı aşılama yöntemleri kullanarak yeni kestane çeşidinin elde edilmesiyle oluşan fidan demektir. Örneğin Kasım ayından sonra toprağa atılan kestane çekirdeklerinden baharda filizlenen bitki delice , yabani veya harap bir kestane fidanıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: e-fidancim.com

Kestane ağacı su ister mi?

Kuraklığa hassastır. Özellikle sonbahar mevsimi çok kurak geçerse meyvenin dikenli kabuğunun çatlaması durur. Bu nedenle kurak ve sıcak geçen yıllarda ürünün nitelik ve verimini arttırmak için temmuz-ağustos-eylül ayında ağaçların sulanması gerekir. İlk dikim yılında fidanlar toprağın nem durumuna göre 2-3 kez sulanır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: e-fidancim.com

Kestane ağacı fidanı ne zaman dikilir?

Kestane aralık ayının ortalarından nisan ayına kadar olan dönemde çimlendirilip, dikimi gerçekleştirilir. Kestanenin dikimi için ağaçların yaprak dökme zamanının başlaması beklenir. Diğer zamanlarda yapılan dikimler tutmaz ve fidan ölür.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: m.sabah.com.tr

Kestane Fidanı kaç para?

Kestane Fidanı fiyatları Türkiye'de en uygun fiyatlar ile 80 TL'ye fidansec.com'da! Aşılı kestane fidanı satın almak istiyorsanız fidansec.com doğru adres.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: fidansec.com

Nerenin kestanesi lezzetli?

Düzceli kestane üreticisi Hüseyin Tunçer, Düzce kestanesinin aromasının diğer kestanelere göre daha farklı olduğunu işaret ederek "Daha tatlı, lezzetli, tercih edilen bir kestane. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi'nin çok tercih ettiği kestane.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

Sinop'un kestanesi meşhur mu?

Sinop Erfelek'in el değmemiş ormanlarının kestanesi meşhurdur. Sık ve yüksek ormanların içinden dikenli kabukların içinden sizler için topladığımız Erfelek kestaneleri orta-iri boyuyla ve lezzetiyle kış aylarınıza lezzet katacaktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: nebyandogal.com

Sinop kestanesi ne kadar?

Cevap: Yarım kilosu 69 tl efendim.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: trendyol.com

Aydında kestane var mı?

Türkiye'nin kestane üretiminin yaklaşık yüzde 42'sinin gerçekleştirildiği Aydın'da, 73 bin 433 dekar alanda yıllık ortalama 27 bin ton kestane üretiliyor. Efeler, Köşk, Sultanhisar ve Nazilli ilçelerinde kestane ağaçlarının bulunduğu yaylalara çıkan üreticiler, 15 gün süren hasat boyunca yaylalarda konaklıyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: egemeclisi.com

Kestane Şekeri hangi ilimize aittir?

Bursa Kestane Şekeri; kestane meyvesinin kabuklarının soyulması ve şurup içinde pişirilerek şekerlendirilmesi ile elde edilen bir üründür. Bursa'da 1900'lü yılların başından itibaren meşhur Şekerciler Çarşısında kestane şekeri üretilmeye başlanmıştır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kulturportali.gov.tr

Bursada kestane yetişir mi?

Genellikle haziran ve temmuz aylarında çiçek açan kestanenin hasadına ekim ayının ilk günlerinde başlandığını bildiren Aygül, İnegöl, Osmangazi ve Karacabey ilçelerinin Bursa'da en fazla kestane üretiminin yapıldığı yerler olduğunu dile getirdi. Bu yıl ki rekolteye değinen Aygül, "Bursa kestanesi çok kaliteli.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: trthaber.com

DuyuruReklam alanı

© 2009-2024 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT