Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Türkiye'de en verimli buğday hangisi?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Türkiye'de en verimli buğday hangisi?

"Hüseyinbey" tohumunun yıllardır Türk ıslahçılarının bir ton sınırını geçme hedefinin sonuna geldiğinin göstergesi olduğunu vurgulayan Eser, "Daha önce yerli ve milli bir çeşit, Hüseyinbey, ülkemizde, çiftçi şartlarında 1200 kilogram ile en yüksek verim alma rekorunu kırmıştı.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: aa.com.tr

Kuraklığa dayanıklı buğday hangisi?

"Egemen arpa, Akşir buğday çeşidimiz. Kuraklık ve hastalığa dayanıklı tohum çeşidini ürettik. Hiç su vermedik, diğer tohumlara göre verimi daha yüksek çıkacak.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tarimtv.gov.tr

Hüseyin Bey buğday hangi bölgede yetişir?

Çorum'un Alaca ilçesine bağlı İsahacılı köyünde ilk kez büyük bir alanda ekilen yerli tohum Hüseyinbey'in hasadı, 20 Temmuz Pazartesi günü gerçekleştirilecek. Çiftçi Orhan Arslan'ın yaklaşık 40 dönümlük alanda ektiği Hüseyinbey'den yüksek verim alınması bekleniyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: aa.com.tr

1 dönüm araziye kaç kg buğday ekilir?

Normal şartlarda makine ile ekimde, dekara 16-18 kg tohum yeterli iken, serpme ekim ile ortalama 25 - 30 kg buğday tohumu atıl- maktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: egitim.tarimorman.gov.tr

Ovidio buğday soğuğa dayanıklı mı?

Ovidio. Yüksek verim potansiyeli ve yüksek kalite değerlerine sahip çeşit,hastalıklara ve soğuğa karşı toleranslıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: progenseed.com

Bu yılın en verimli buğdayını biçiyoruz dekara 1 ton. Ekim teknikleri nedir?

İlgili 37 soru bulundu

Soru cevap kısmı

En çok verim veren buğday hangisi?

"Hüseyinbey" tohumunun yıllardır Türk ıslahçılarının bir ton sınırını geçme hedefinin sonuna geldiğinin göstergesi olduğunu vurgulayan Eser, "Daha önce yerli ve milli bir çeşit, Hüseyinbey, ülkemizde, çiftçi şartlarında 1200 kilogram ile en yüksek verim alma rekorunu kırmıştı.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: aa.com.tr

1 dönüm arazi ne kadar buğday verir?

1 dönümden kaç ton buğday çıkar derseniz yağışın bol olmadığı ya da zamansız olduğu vakitlerde ve de sulama yapılmayan tarlalarda, gübrelemeye bağlı olarak değişmekle beraber yaklaşık olarak 1 dekardan asgari 10 kile yani 300 kilo civarında buğday alırsınız.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hi-in.facebook.com

Buğday hangi gübre atılır?

Üst gübrelemeyi bir defada yapan üreticiler %26 N CAN gübresini veya %46 N ÜRE gübresini tercih etmelidir. Üst gübrelemeyi iki defada yapan üreticiler ilk gübrelemede ÜRE veya CAN kullanmalı, ikinci gübrelemede %26 N CAN veya %33 N Amonyum Nitrat kullanmalıdırlar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: toros.com.tr

1 dönüm buğday tarlaya ne kadar gübre atılır?

Buğdayda dengeli bir gübreleme yapmak için gübre mutlaka toprak tahlilleri neticesine göre Page 2 atılmalıdır. Buğdaylara bölgemizde saf madde olarak dekara 6-8 kg. Fosfor, 16-18 kg.N(Azot) kullanılmalıdır. Fosforlu gübrenin tamamı ile ekimle birlikte verilmelidir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: adana.tarimorman.gov.tr

Bir buğday tanesi kaç başak verir?

Allah (c.c), İslam yolunda mallarını harcayanların durumunu, çiftçinin yetiştirdiği bir buğday tanesine benzetiyor.Öyle bir buğday tanesi ki; 7 başak veriyor. Her başakta 100 dane var.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: gencgazete.net

Kıraç araziye hangi buğday ekilir?

Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğünün yapmış olduğu resmi verim denemelerinde ALBAYRAK özellikle kıraç arazi şartlarında yüksek verime sahip olmuştur. Dekara atılacak tohumluk miktarı mibzer ile ekimde 22-25 kg/da önerilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: semilatohum.com

En verimli buğday nerede?

Buğday ülkemizde hemen hemen her alanda yetiştirilebilen bir tahıl ürünüdür. Buğday ekim alanları ve verimlilik paralellik göstermektedir. 2017 verilerine göre buğday ekiminin ve verimlinin en çok olduğu iller; Konya, Diyarbakır, Ankara, Şanlıurfa, Tekirdağ, Mardin, Yozgat, Adana, Çorum, Sivas olarak sıralanmaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

Hüseyinbey buğday kaç kilo veriyor?

HÜSEYİNBEY çeşidimizin verimi 600 kg/da ile 1050 kg/da arasında değişmiştir. Sulanan ve yağışın yüksek olduğu şartlarda verim çok yükselmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: ilginpancar.com.tr

Kıraç araziye ne ekilir?

Yozgat'ın Yerköy ilçesi Kumluca köyünde kendisine ait 50 dönümlük kıraç tarlada su ve gübre kullanmadan domates, biber, salatalık, patlıcan, kabak, kavun ve karpuz gibi ürünler yetiştiren Halil Salmanlı isimli çiftçinin başarısı görenleri hayrete düşürüyor. 810 santimetre yarıkların oluştuğu toprakta ürünlerini bir ...

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: haberturk.com

En iyi buğday nasıl anlaşılır?

genellikle tanenin koyu renkli ve sert olması protein miktarının yüksek olduğunu gösterir, sert ve koyu renkli olanlar yumuşak ve açık renkli olanlardan üstün kabul edilir. Buğday tanesi beyaz, sarı, sarımsı ve kırmızımsı renklerdedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: abp.com.tr

Türkiyede kaç çeşit buğday var?

Buğday Atlası'na göre, “Tahıl ambarı” olarak bilinen Anadolu toprakları bugün 23 yabani buğday türüne ve 400'den fazla kültüre alınmış buğday çeşidine ev sahipliği yapıyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: m.bianet.org

Buğdayda en yüksek verim nasıl alınır?

Genel bir bilgi olarak buğday tarımında dekardan 600 kg'ın üzerinde verim alabilmek ve dengeli gübreleme yapmak için saf olarak 12-14 kg/da arası azot ve 4-5 kg/da arası fosfor dozları yeterli olmaktadır. Fosforlu gübreler ekimle veya ekimden önce toprağa verilmelidir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: arastirma.tarimorman.gov.tr

En pahalı gübre hangisi?

Yani torf gübresi dünyada şuanda bilinen en değerli biyolojik organik gübresidir" dedi. Gübre sayesinde kış aylarında yaz kalitesinde meyve üretilebileceğinin altını çizen Aşçı; "Bu gübre uzun yıllar boyunca göllerin dibinde biriken bitki artıklarının mikroorganizmalardan oluşan bir gübre çeşididir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sabah.com.tr

Martta buğday ekilir mi?

Buğday güz mevsiminde ekilir, kış mevsiminde büyür ve yaz aylarında da hasat işlemleri gerçekleştirilir. Mart ayı uygun hava ve toprak şartlarını sunmadığı için ekim için tercih edilmez.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hektas.com.tr

Buğdaya kaç defa gübre atılır?

Üst gübreleme, kardeşlenme döneminde başlayarak, sapa kalkma dönemine kadar yapılan gübrelemedir. Bu şekilde buğday gübreleme işlemi için yapılacak olan üst gübreleme, yağışı az olan yerlerde sadece bir defa, yağışı yeterli olan ve sulama yapılabilen yerlerde iki defa yapılmalı, aksatmadan uygulamalıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: gubrekapimda.com

Buğdaya şeker gübresi atılır mı?

Buğdayda Şeker Gübre Kullanımı

Buğdayda azotlu gübre kullanımına ilişkin bir çok sonuç olmakla birlikte en optimum kullanımın; azotun yarısının ekimle birlikte diğer yarısının ise ilkbaharda sapa kalkma döneminden önce verilmesi olduğu kabul edilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hortiturkey.com

Mart ayında buğdaya hangi gübre atılır?

%26 CAN gübresini buğday ürünü için kardeşlenme (Ocak-Şubat) ve sapa kalkma (Şubat-Mart) dönemlerinde kullanabilirsiniz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: facebook.com

1 ton buğday fiyatı ne kadar?

Ekmeklik Buğday Fiyatı: 6.045 TL/Ton (Geçen hafta: 5.834 TL/Ton) Makarnalık Buğday Fiyatı: 6.679 TL/Ton (Geçen hafta: 6.290 TL/Ton)

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: gidahatti.com

Buğdayın kilosu kaç TL 2022?

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 2022 yılı buğday ve arpa alım fiyatlarını güncelledi. Buna göre ekmeklik buğday alım fiyatı 6050 liradan 6450 liraya, arpa ise 5500 liradan 5700 liraya çıkarıldı.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tarimdanhaber.com

100 kg buğdaydan kaç kg un elde edilir?

Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle halk arasındaki adıyla “beyaz ekmek”teki kepek oranının artırılması, 100 kilogram buğdaydan elde edilen 78 kilogram unun tümünün ekmek yapımında kullanılmasını sağlayacak. Şu anda yürürlükte olan 0,55 kepek oranında un, 100 kilogram buğdaydan alınan 68 kilogram unla üretiliyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

DuyuruReklam alanı

© 2009-2024 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT