Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Söz kahvesi ilk kime verilir?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Söz kahvesi ilk kime verilir?

Eğer kötü bir tepki verirse, kahveyi beğenmediğini belli ederse damat için pek hoş dakikalar yaşanmayacak demektir. Gelin, kahveleri aile büyüklerinden başlayarak dağıtmalıdır. Kahvelerden yudumlar alınır alınmaz, beklenen konuşma damadın aile büyüklerinden biri tarafından gerçekleştirilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: dugun.com

Istemede kimlere kahve yapılır?

Aile büyükleri bir araya geldiklerinde, eğer daha önceden tanışıklıkları yok ise tanışırlar. Ardından gelin ve ailesi tarafından hazırlanan yiyecek ve atıştırmalıklar misafirlere ikram edilir. Ev sahipleri ve misafirler arasında kurulan koyu sohbet devam ederken gelin adayı herkese kahve ikram eder.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: livapastacilik.com

Söz çikolatası ne zaman ikram edilir?

Kız İsteme Gondolu

Gondol sunum eşliğinde hazırlanan şekerleme ve çikolatalar, kız istemeye gidildiğinde salona konuyor ve merasim bittikten sonra tüm davetlilere ikram ediliyor. Hatta sonraki günlerde de salondaki yeri değişmez ve tebrik için gelen misafirlere ikram edilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: dugunbuketi.com

Söz nişan tepsisini kim alır?

Söz tepsisini birçok yörede kız tarafı alır. Yine de bazı yörelerde erkek tarafının çikolata ile birlikte söz tepsisini alması ve kız tarafına getirmesi adettendir. Söz tepsisi zarafeti ve güzelliğiyle göz alıcı bir görünüm sunarken üzerinde yer alan objeler açısından ise oldukça sade ve işlevseldir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: trendyol.com

Istemede damada kahve ne zaman verilir?

İsteme anından önce gelinin kahve pişirmesi gerekmektedir. Güzel bir tepside, özel fincanlarla Türk kahvesi ikram edilir. Kahveleri gelinin bizzat kendisi yapması adettendir. Damadı test etmek adına uzun yıllardır yapılan gelenek ise kahvesine tuz atmaktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

İSTEME-SÖZ GÜNÜM! 💍 | TUZLU KAHVE☕️ | ORGANİZASYONUM ! 🎉

İlgili 40 soru bulundu

Soru cevap kısmı

Damat kahve istemeden önce mi sonra mı?

Kahve ikramının ardından kız isteme konuşması yapılır ve aileler çiftin evliliklerini onayladıklarını ilan ederler. Gelin ve damat adayı büyüklerin ellerini öptükten sonra yüzükler takılır. Aile büyüklerinden takı takacak olanlar varsa onlar da merasime katılır. Sonrasında da söz töreni ikramlarla devam eder.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: dugun.com

Isteme söz nişan bir arada olur mu?

Genellikle evde yapılan nişan organizasyonlarında söz ve nişan bir arada yapılıyor. Misafirlerin karşılanması, yemek ikramı, söz ile birlikte olacaksa kız isteme konuşması, yüzük takma ve pasta merasimi, kahve ikramı gibi anlar, ortalama 2-3 saat sürüyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: dugun.com

Istemeye neden perşembe olur?

Kız isteme; Perşembe günü uğurlu gün sayıldığı için, kız istemeye Perşembe günü gidilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: ekitap.ktb.gov.tr

Istemede takı takılır mı?

Söz merasimi için yanıtı en çok merak edilen sorulardan biri "Sözde geline ne takılır?" sorusu oluyor. Hemen yanıtlayalım: Kız istemede geline damadın ailesinin takı seti takması yeterlidir. Takı seti yerine 2 ya da 3 altın bilezik takıldığı da görülür.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: dugun.com

Istemeye gelince ne ikram edilir?

Arzu edilirse çay ve çay yanı ikramlar yapılır. Kız isteme ve söz merasimi; Genelde bu merasim daha geniş çaplıdır ve organizasyon kız tarafına bırakılır. Erkek tarafı takı takacaksa onları alır, kızın kıyafet alışverişi yapılır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: annekaz.com

Istemede ayakkabı giyilir mi?

Çok heyecanlı olacağınız ve bolca hareket edeceğiniz bu gecede ayakkabı tercihiniz çok önemli, eğer yüksek topukla kendinizi rahat hissetmiyorsanız, daha alçak bir topuklu tercih edin. Evde olacak bu törende rahat yürümek için çok ince olmayan topuklar tercih etmek de işinizi kolaylaştıracaktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: trendus.com

Söz kurdelesini kim alır?

Nişan tepsisi ile getirilen kurdele ile bağlı yüzükleri, makasla kesmekle görevli olan biri olması gerekir. Bu kişinin, bunu yapmadan önce anlamlı bir konuşma yapması beklenir. Çoğunlukla, aile içinde yaşça büyük olan ve saygı duyulan bir birey tarafından söz yüzükleri kesilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sabah.com.tr

Nişan yüzüklerini kim alır?

Genellikle kız isteme yüzüklerinin erkek tarafının, nişan alyanslarını ise kız tarafının alması daha uygun olarak bilinir. Fakat aileler kendi aralarında konuşup hangi yüzüğün kim tarafından alınacağına ya da ortak bir şekilde yüzüklerin alınması gerektiğine karar verebilirler.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sabah.com.tr

Ilk isteme nasıl olur?

Kız isteme merasiminde aileler birbirlerine hal hatır sorar ve günlük sohbetler edilir. Bu esnada müstakbel gelin ve arkadaşları mutfakta kahve pişirmekle meşgul olur. Hazırlanan kahveler yaşı büyük aile bireylerinden başlanarak ikram edilir. Kahve faslını kız isteme konuşması takip eder.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: dugunlcv.com

Istemede erkek tarafı ne yapar?

Konuşma gerçekleştikten sonra gelin adayı kahve yapar ve kahveler içilir. Genel olarak isteme merasimi bu şekilde gerçekleşmektedir. Erkek tarafı istemeye gelirken getirilen bazı geleneksel ve değerli eşyalar vardır. İlk olarak damat adayı çiçek ve çikolata almaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sabah.com.tr

Istemede kahve içtikten sonra ne yapılır?

Gelin adayı damat adayının gerçekten sevip sevmediğini anlamak için, kahveyi tuzlu yapar ve ikram edermiş. Eğer damat adayı, kahvenin tuzlu olduğunu anladıktan sonra hiç içmezse, bu gelinin isteklerini karşılayamayacağı anlamına gelirmiş ve ayıp sayılırmış.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: lezzet.com.tr

Sözde kıza ne takılır?

Erkek tarafı söz yüzüğü haricinde geline bir hediye olarak genellikle değerli bir kolye ya da bileklik takar. Nişan merasiminde ise erkek tarafının geline 2'li ya da 3'lü takı seti takması yeterlidir. Ancak bazı bölgelerde setin yanında geline 2- 3 bilezik takıldığı da görülmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sabah.com.tr

Damada söz mendili nasıl verilir?

Söz kesme, söz mendili, mendil günü: Mendil gününde oğlan tarafının akrabaları toplanır, kız tarafına mendil almaya gidilir. Kız tarafında da toplanılır, gelen konuklar karşılanır, ağırlanır. Yemek yenilip eğlenildikten sonra, oğlan babası şu bizim emaneti verinde gidelim” der.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kulturportali.gov.tr

Damat fincanını kim alır?

Söz ya da nişan tepsisi genellikle erkek tarafınca alınır, çiçek ve çikolatalarla süslenir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

Söz masrafları kime ait?

Geleneklere göre söz masrafları erkek tarafına aittir. Erkek tarafı gelinin söz elbisesinden söz yüzüklerine, isteme çiçeği ve çikolatasına kadar tüm masraflardan sorumludur. Sözde erkek tarafının alacakları arasında geline takılacak takılar da vardır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: dugun.com

Söz de kıza ne alınır?

Söz Alışverişinde Kıza Ne Alınır?
  • Söz/Nişan gecesi giyilecek elbise.
  • Aynı gece giyilecek ayakkabı
  • Söz yüzüğü
  • Söz yüzüklerinin ve makasın taşınacağı söz tepsisi.
  • Gecelik veya pijama takımı
  • İç çamaşırı takımı
  • Çorap.
  • Ev terliği.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: gigbi.com

Söz kesilirken neler yapılır?

Söz Gelenekleri – Erkek Tarafının Hazırlıkları

Damat adayı, kız istemeye giderken, şık bir buket çiçek, çikolata, söz yüzükleri ve geline takılacak takı seti götürür.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: evliligim.com

Istemede kıyafeti kim alır?

Kız isteme töreni ile söz birlikte olacak ise yine sözde olduğu gibi gelinin elbisesini erkek tarafı alır. Ancak yalnız sade bir kız isteme töreni öncesinde olacak ve söz merasimi daha sonra yapılacak ise gelinin elbisesini gelin kendi alabilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sabah.com.tr

Istemeye giderken çiçek nasıl olur?

Kız istemeye giderken genellikle gül tercih edilir. Gül; sevgiyi ve tutkuyu sembolize ettiği için kız isteme merasimleri için en uygun çiçeklerdendir. Kız isterken çoğu zaman kırmızı güller tercih edilir. Güller, buket formunda verilebileceği gibi vazoda da son derece dikkat çekici olacaktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: wishflowersdesign.com

Isteme çikolatası nasıl olmalı?

Kız isteme çikolatası seçmeye giderken, tıka basa doymuş ya da çok aç olarak gitmeyiniz. Tok iken ağzınızda başka aromalar olabilir, açken de ilk tattığınızı, açlıktan, hemen beğenebilirsiniz. Çikolatanın görüntüsü parlak, düz ve pürüzsüz olmalı, üzerinde leke ya da renk geçişleri olmamalıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: vivaldicikolata.com

DuyuruReklam alanı

© 2009-2024 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT