Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Patates tohum yapar mı?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Patates tohum yapar mı?

Patates,tek yıllık bir kültür bitkisi olup,yumru veya tohum ile çoğalırlar. Bir patates yumrusu toprağa dikildiğinde, yumru üzerinde bulunan gözlerin sürmesi ile toprak altında kök, stolon ve yumru meydana getirirken, toprak üzerinde ise; sap, yaprak, çiçek, meyve ve tohumlarını oluştururlar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hortiturkey.com

Patates Nasıl tohum verir?

➢ Generatif çoğaltım ise patates saplarının ucunda oluşan ve küçük yeşil domateslere benzeyen meyveleri içerisinde bulunan tohumlar kullanılarak yapılmaktadır. ➢ Bu tohumlar, patates çiçeklerindeki yumurtalığın döllenmesi sonucu oluşan, botanik anlamda bitkinin gerçek tohumlarıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: mku.edu.tr

Patates tohumu kaç günde çıkar?

Tohum patatesi kış aylarında (ya da ilkbaharda şubat-nisan aylarında) veya yazın (çoğu bölgelerde temmuz-ağustos aylarında) tepe veya eğimli tarların güneşli bir bölümünü seçerek ekeriz. Ekimden 3-4 ay sonra yer altında oluşan yumruların hasadını yapabiliriz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: wikifarmer.com

Patates kesilerek dikilir mi?

Tohum olarak ekilecek olan patates büyük ebatlı ise bu durumda küçük parçalara kesilerek bölünebilirler. Kesilen tohumluk patates parçalarının 2 gün boyunca kuru bir yere bekletilmesi gerekir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

Patates nasıl çoğalır?

Patatesi diğer sebzelerden ayıran en büyük özelliği tohum ile üreme yerine Vejetatif üreme yapmasıdır. Yani patates ile geri dönüşüm kullanılarak elde edilmesidir. Örneğin: bir patates parçasını toprağın altına koyduğunuzda bu önce kendiliğinden patates bitkisi olur sonra patatesler toprağın altında çoğalırlar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

YAPRAKTAN PATATES ÜRETİN I kültürle patates yetiştiriciliği #patates

İlgili 40 soru bulundu

Soru cevap kısmı

1 patates ne kadar patates verir?

Patatesten ortalama 2.500 – 3.000 kg/da verim alınabilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kutahya.tarimorman.gov.tr

Patates çiçek açarsa ne olur?

PATATES ÇİÇEK AÇINCA NE OLUR? Patates ekildikten sonra iyi bir şekilde bakıldıysa zamanı gelince sebzeler vermeye başlayacaktır. Patatesin sebze vereceğini anlamak için bir yol ise patatesin çiçek açmasıdır. Patates çiçek açtığı zaman patatesi hasat zamanı yaklaşmış demektir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sabah.com.tr

Patates suyu sever mi?

Patates bitkilerinin su ihtiyaçları, bitki gelişiminin ilk aşamalarında genellikle daha azdır ama olgunlaşma döneminde ve daha sonra yumru gelişimi aşamalarında yavaş yavaş artar. Kış ekimi için, birçok çiftçi haftada iki kez (yağışa bağlı olarak) sulama yapar, kuraklık sırasında ise normalden daha sık sulama yaparlar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: wikifarmer.com

Saksıda patates olur mu?

Patates dikine büyüyen bir bitki olduğu için eğer saksıda yetiştirme yapacaksanız, uzun ve geniş saksıları tercih etmelisiniz. Gübrelenmeyi seven patates, meşe odunu külünü de sever.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: nefisyemektarifleri.com

Patates yılda kaç kez ekilir?

Patates ne zaman ekilir sorusunun ise basit iki cevabı vardır. Patates ekme dönemleri diğer bir tabir ile dikim zamanı ülkemizde ilkbahar ayları (şubat ile nisan ayları arasında) ve yaz ortasıdır. Patates ekme işlemini tamamladıktan sonra 3-4 ay gibi sürelerde hasat yapmanız mümkündür.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: ufuktarim.com

Patates güneşi sever mi?

Patates çuvallarınızı güneş görebilen ama çok da sıcak olmayan bir alanda tutmanız, toprağının da hep nemli kalmasını sağlamanız gerekiyor. Yaz sıcaklarında haftada 1-2 kez olacak şekilde sulama işlemini yapmanız doğru olacaktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yemek.com

Patates hangi aylarda dikilir?

Patates, ilkbaharda toprak ısısı 8-10°C yi bulduğu ve geç donların sona erdiği zaman dikilir. Bölgemizde dikim zamanı Şubat-Mart aylarıdır. Dikim mesafeleri yetiştiricilik sistemine göre değişir. Patates üretiminde dikimde sıra arası 70-75 cm, sıra üzeri 20-40 cm' dir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: samsun.tarimorman.gov.tr

Patates tohumu kesilir mi?

Patates yumrularının çoğu 45-60 mm çapındadır. Bu yumruların daha küçük parçalara kesilmesi gerekebilir. Normalde 28-35 mm çapa sahip olan yumruların ekimi için, bu yumruları kesmek gerekmez ve oldukları gibi ekilebilirler. Tohumluk patateslerin küçük parçalara kesilmesi son yılların tartışma konusudur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: wikifarmer.com

Ekilen patatesin olduğu nasıl anlaşılır?

Patateste hasat zamanının geldiği yaprak ve sapların sararıp kuruduğu, yumruların normal büyüklüğünü alarak bitkiden kolayca ayrıldığı ve kabuğun kalınlaşıp sertleştiğinden anlaşılır. Kabuk tırnakla kolayca soyulmaz. Yumrunun kesiti ıslak değil, koyu bir görünümdedir. Patatesin hasadında çok dikkatli olmak gerekir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tarimkutuphanesi.com

Patates kaç ayda çıkar?

ÇEŞİT VE TOHUMLUK

Örneğin turfanda patates yetiştiriciliğinde 75-80 günde olgunlaşan erkenci çeşitler, normal yetiştiricilikte ise 120-140 günde olgunlaşan orta geç veya geççi çeşitleri ekilmelidir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: antalya.tarimorman.gov.tr

Patates nasıl filizlenir?

Patatesleri içine temiz su doldurduğunuz cam kavanozlara yerleştirin. Kürdanlar patateslerin yarısının suya batmasını sağlayacatır. Kavanozları güneş alan bir yerde bu şekilde bekletin. Patatesler 2-3 gün içinde suyun içinde kalan bölgelerinde kök vermeye başlayacaklar, birkaç gün sonra da filizleneceklerdir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: rafinera.com

Patates kabuğundan patates olur mu?

Patates kabuğu

Her patates yemeğinin soyulmadan yapılması öneriliyor. Çünkü özellikle kabukta yoğunlaşan potasyum, sinir sisteminizi, demiral yuvarlarınızı, niasin hücre yenilenmenizi destekliyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hthayat.haberturk.com

Patates her gün sulanır mı?

Hafif topraklarda 15-18, ağır topraklarda 22-25 gün arayla yetiştirme süresince 2-4 sulama yapılır. Hasat ile son sulama arasında 1 haftalık bir zaman bırakılır. En yaygın sulama yöntemi, karık ile sulamadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: erzurum.tarimorman.gov.tr

Patates neden çimlenir?

Patates Neden Filizlenir? Patates hızlı büyüyen ve üreyen bir sebze. Bu yüzden üremek ve büyümek için her zaman toprağa ihtiyaç duymaz. Eğer patatesin bulunduğu ortamda yeterli nem ve sıcaklık varsa, ayrıca güneş ışığı da alıyorsa hızlıca filizlenmeye başlar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: unileverfoodsolutions.com.tr

En iyi patates nerede yetişir?

Patatesin en meşhur olduğu iller ise Afyonkarahisar - İzmir (Ödemiş) olarak bilinmektedir. Patatesin cinsine göre de bu değişmektedir. Türkiye'de en iyi patatesler ise Niğde'nin Konaklı ilçesinde yetişmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Patates hangi toprağı sever?

Patates hangi toprakları sever? Patates bitkisi havalanma oranı yüksek, taban suyu düşük, organik maddece zengin toprakları sever. Tuzluluğa karşı oldukça hassas olan patates için ideal pH değeri, 5.5 – 6.7'dir. Toprak pH değeri 6.5'in altında ise ara çapalamada Kalsiyum Nitrat kullanılmalıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: facebook.com

Susuz patates yetişir mi?

Patateste Yağış ve Nem

Yetişme mevsimine dağılmış 300-450 mm' lik yağış veya buna eşdeğer sulama gereklidir. Patates bitkisi hava rutubetini de sever, hava neminin yaklaşık %70 veya daha fazla olduğu bölgelerde iyi gelişir, verimli olur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hortiturkey.com

Patates topraktan kaç günde çıkar?

Derinliği 1 cm olabilir. Bardak veya cam kavanozun içerisine temiz su doldurun. Kürdanladığınız patatesleri kavanozun üzerine oturtun ve güneş alan bir yerde bekletin. İki üç gün içerisinde patatesler filizlenmeye başlayacaktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: lezzet.com.tr

Patates çiçeği var mı?

Patatesin yetişme mevsiminin sonuna doğru (ekimden 3-4 ay sonra) kırmızı, beyaz, pembe, mor veya mavi renkte çiçekleri oluşur. Bitkinin yüksekliği 50 cm'e ulaşabilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: wikifarmer.com

Patates Sökümü ne zaman olur?

Şubat ve Mart aylarında ekilen patates, Nisan-Temmuz ayları arasında hasat edilir. Hasat edileceği zaman yumrular kesilmemeli, toprak nemli olmamalıdır. Ayrıca hasat işlemi elle dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: lezzet.com.tr

DuyuruReklam alanı

© 2009-2023 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT