Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Patates kaç cm arayla dikilir?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Patates kaç cm arayla dikilir?

yüzlek dikimlerin üzerine en az 15 cm, derin dikilenlerin üzerine ise 10 cm toprak konularak sırt yapılmalıdır. Dikim Mesafesi: Sıra arası 70-75 cm, sıra üzeri 20 ile 40 cm arasında değişir. Örneğin, tohumluk patates üretiminde daha sık, yemeklik üretiminde daha seyreksıra üzeri mesafesi gerekir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: antalya.tarimorman.gov.tr

Patates toprağı nasıl olmalı?

Patates bitkileri, gevşek ve kumsal yapılı topraklarda daha kolay yetişebilir. Toprak durumunu geliştirmenin iki yolu vardır. İlki, patates ekiminden iki ay önce iyi yanmış organik gübre eklemektir. İkincisi ise, sonbaharda buğday (veya baklagiller) ekip ve patates ekimden iki ay önce bu bitkileri sürmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: wikifarmer.com

Patates yılda kaç kez ekilir?

Patates ne zaman ekilir sorusunun ise basit iki cevabı vardır. Patates ekme dönemleri diğer bir tabir ile dikim zamanı ülkemizde ilkbahar ayları (şubat ile nisan ayları arasında) ve yaz ortasıdır. Patates ekme işlemini tamamladıktan sonra 3-4 ay gibi sürelerde hasat yapmanız mümkündür.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: ufuktarim.com

1 patates ne kadar patates verir?

Patatesten ortalama 2.500 – 3.000 kg/da verim alınabilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kutahya.tarimorman.gov.tr

Patates kesilerek dikilir mi?

Genel olarak büyük patates yumrularını kesebiliriz (çap> 45mm), küçük yumrular ise kesilmeden ekilirler.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: wikifarmer.com

Bahçede Patates Nasıl Yetiştirilir? Evde Patates Nasıl Ekilir?

İlgili 43 soru bulundu

Soru cevap kısmı

Patates suyu sever mi?

Patates bitkilerinin su ihtiyaçları, bitki gelişiminin ilk aşamalarında genellikle daha azdır ama olgunlaşma döneminde ve daha sonra yumru gelişimi aşamalarında yavaş yavaş artar. Kış ekimi için, birçok çiftçi haftada iki kez (yağışa bağlı olarak) sulama yapar, kuraklık sırasında ise normalden daha sık sulama yaparlar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: wikifarmer.com

Patates hangi aylarda dikilir?

Patates, ilkbaharda toprak ısısı 8-10°C yi bulduğu ve geç donların sona erdiği zaman dikilir. Bölgemizde dikim zamanı Şubat-Mart aylarıdır. Dikim mesafeleri yetiştiricilik sistemine göre değişir. Patates üretiminde dikimde sıra arası 70-75 cm, sıra üzeri 20-40 cm' dir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: samsun.tarimorman.gov.tr

Patates kaç defa sulanır?

Patates bitkilerinde su ihtiyacı alt yapraklardaki solma ve sararmayla kendini belli eder. Topraktaki nem dikkate alınarak ilk sulama, yumrular fındık büyüklüğüne geldiğinde yapılmalıdır. Hafif topraklarda 15-18, ağır topraklarda 22-25 gün arayla yetiştirme süresince 2-4 sulama yapılır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: erzurum.tarimorman.gov.tr

Patates için hangi gübre kullanılır?

Patates çiftlik gübresinden çok hoşlanır.Dekara 1,5-2,0 ton çiftlik gübresi verilmelidir. Üreticilerin toprak analizi yaptırarak bunun neticesine göre gübre kullanmaları en iyi yoldur.Toprak analizi yaptırılmamış ise saf madde olarak dekara 14-16 kg azot,8-10 kg fosfor,8-10 kg potasyum verilebilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: adana.tarimorman.gov.tr

Toprağa ekilen patates kaç günde çıkar?

ÇEŞİT VE TOHUMLUK

Örneğin turfanda patates yetiştiriciliğinde 75-80 günde olgunlaşan erkenci çeşitler, normal yetiştiricilikte ise 120-140 günde olgunlaşan orta geç veya geççi çeşitleri ekilmelidir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: antalya.tarimorman.gov.tr

Patates hangi toprağı sever?

Patates hangi toprakları sever? Patates bitkisi havalanma oranı yüksek, taban suyu düşük, organik maddece zengin toprakları sever. Tuzluluğa karşı oldukça hassas olan patates için ideal pH değeri, 5.5 – 6.7'dir. Toprak pH değeri 6.5'in altında ise ara çapalamada Kalsiyum Nitrat kullanılmalıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: facebook.com

Patates güneşi sever mı?

Patates çuvallarınızı güneş görebilen ama çok da sıcak olmayan bir alanda tutmanız, toprağının da hep nemli kalmasını sağlamanız gerekiyor. Yaz sıcaklarında haftada 1-2 kez olacak şekilde sulama işlemini yapmanız doğru olacaktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yemek.com

Susuz patates yetişir mi?

Patateste Yağış ve Nem

Yetişme mevsimine dağılmış 300-450 mm' lik yağış veya buna eşdeğer sulama gereklidir. Patates bitkisi hava rutubetini de sever, hava neminin yaklaşık %70 veya daha fazla olduğu bölgelerde iyi gelişir, verimli olur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hortiturkey.com

Patates verimini artırmak için ne yapmalı?

Erken dönemde yüksek miktarda fosfor uygulamaları tavsiye edilmektedir. Yumru oluşumu başlangıcında yapılan uygulamalar yumru sayısını arttırır. Daha öncede belirtildiği gibi gübrenin sıra üzerine verilmesi özellikle fosforca fakir veya ağır bünyeli topraklarda fosforun etkinliğini arttırır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: drt.com.tr

Patatesin büyük olması için ne yapmalı?

Çok sıcak bir alanda tutmadığınız takdirde haftada 1-2 kez olacak şekilde sulamanız yeterli olacaktır. Patatesler gövdelerinin toprağa temas ettiği bölgelerden çoğalırken filizleri de büyür. Filizler toprağın üzerine çıkmaya başladıkça üzerlerine yeniden gübreli toprak ilavesi yapın.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: rafinera.com

Patates nasıl gübrelenir?

Dünya çapında yaygın olan gübreleme programı, ekimden 2 ay önce iyi yanmış gübre uygulaması haricinde, 4 ana gübreleme uygulaması içermektedir: ekimden 30 gün sonra hektar başına 0,2 ton 20-20-20 gübreleme yapılır. Ekimden 55 gün sonra hektar başına 0,5 ton 14-7-21 + 2MgO gübreleme yapılır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: wikifarmer.com

En iyi patates nerede yetişir?

Patatesin en meşhur olduğu iller ise Afyonkarahisar - İzmir (Ödemiş) olarak bilinmektedir. Patatesin cinsine göre de bu değişmektedir. Türkiye'de en iyi patatesler ise Niğde'nin Konaklı ilçesinde yetişmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Patatese ÜRE gübresi atılır mı?

Dikim esnasında azotlu gübre, amonyum sülfat ile tek başına verilirken, üst gübreleme de ise, Azot + Amonyum +Nitrat + Üre şeklinde uygulanması önerilmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: 100de100gubre.com

Patates nasıl depolanır?

Patateslerini her zaman karanlık bir yerde, 20 derecenin altında, güneş ışığı almayan ve kuru bir yerde saklamalısın. Patatesler başka sebze ya da meyvelere temas etmemeli, mümkünse çuval, sepet ya da da kutu içinde saklanmalıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: unileverfoodsolutions.com.tr

Patates kaç günde meyve verir?

Ekimden 2,5 ila 4 ay sonra patates hasadı yapılır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: wikifarmer.com

Patates çiçek açarsa ne olur?

PATATES ÇİÇEK AÇINCA NE OLUR? Patates ekildikten sonra iyi bir şekilde bakıldıysa zamanı gelince sebzeler vermeye başlayacaktır. Patatesin sebze vereceğini anlamak için bir yol ise patatesin çiçek açmasıdır. Patates çiçek açtığı zaman patatesi hasat zamanı yaklaşmış demektir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sabah.com.tr

Bahçede patates ekimi nasıl yapılır?

50 litrelik bir çuvalın boyunu kenarını kıvırarak kısaltın ve içine 20 cm yüksekliğe gelecek kadar gübreli toprak doldurun.Toprağın üzerine çimlenen kısımları yukarıda kalacak şekilde patatesleri yerleştirin. Üzerlerine en az 5 santim daha toprak atarak üzerlerini örtün. Çuvalı güneş görebileceği bir yere yerleştirin.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Patates tarlasına ne ekilir?

Patates için en uygun ön bitki şekerpancarıdır. Patates toprağın fiziksel özelliklerini düzeltir ve çok az yabancı ot getirir. Bezelye, fasulye, yazlık fiğ için patates iyi birer ön bitkidir. Çünkü bu sayede yabancı otlanma azalır ve verim yükselir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: mku.edu.tr

Çuvalda patates kaç günde yetişir?

Elinizde toprağı sıkılaştırmaktan kaçının. Patateslerin ekim tarihinden yaklaşık 3 ay sonrasında hasat zamanı gelir. Çiçeklenen ve yaprakları büyüyen patatesler toplanmak için hazırdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: nefisyemektarifleri.com

Patates tohumu nasıl yapılır?

➢ Generatif çoğaltım ise patates saplarının ucunda oluşan ve küçük yeşil domateslere benzeyen meyveleri içerisinde bulunan tohumlar kullanılarak yapılmaktadır. ➢ Bu tohumlar, patates çiçeklerindeki yumurtalığın döllenmesi sonucu oluşan, botanik anlamda bitkinin gerçek tohumlarıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: mku.edu.tr

DuyuruReklam alanı

© 2009-2024 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT