Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Kabakta verim nasıl artırılır?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Kabakta verim nasıl artırılır?

Kabak meyveleri çok hızlı büyüdüğü için sulamayı oldukça sık aralarla ve mümkünse 3-4 gün aralarla yapmak bitkinin gelişmesi ve verim bakımından çok faydalı olmaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: intfarming.com

Kabağa ne gübre atılır?

Kabak tohumu ekiminden 1 ay önce veya sonbaharda, dekara yaklaşık 5 ton yanmış çiftlik gübresi verilmelidir. Gübreleme yaparken yaklaşık olarak 7-12 kg azotlu gübre, 10-15 kg fosfor, 9-13 kg potasyum, 5-9 kg kireç verilmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: intfarming.com

Kabak kaç günde bir sulanır?

Kabak meyveleri çok hızlı büyüdüğü için sulamayı oldukça sık aralıklarla ve mümkünse 3-4 gün aralarla yapmak bitkinin gelişmesi ve verim bakımından çok faydalıdır. Kabaklarda susuzluk sabah ve akşam saatlerinde yapraklarının anormal olarak pörsüyüp aşağıya doğru sarkmaları ile kolayca anlaşılır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: arastirma.tarimorman.gov.tr

Kabak fidesi suyu sever mi?

Sulama: Bal kabağı bitkisi sulama ihtiyacı yüksek olan bir bitki. Bu sebeple toprağının her zaman nemli olduğundan emin olmalı, sulama düzenini asla aksatmamalısınız. Mümkünse bitkiyi aynı gün ve aynı saatte, dinlendirdiğiniz bir suyla sulamaya özen göstermelisiniz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yemek.com

Çerezlik kabak için hangi gübre kullanılır?

Yağışların yeterli olduğu durumda ekimden yaklaşık 40-45 gün sonra ilk kabak meyveleri göründüğünde 1.sulama yapılır. Sulamayla birlikte 10-15 kg/da amonyum nitrat gübresi verilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kutahya.tarimorman.gov.tr

KABAK ZAYIF MI? VERİM YOK MU? MEYVE BOZUK MU? İZLEYİN!!!

İlgili 20 soru bulundu

Soru cevap kısmı

Tarlada kabak neden çürür?

Ankete katılan çiftçilerin yaklaşık %50'si en yaygın üretim sorununun çürüme olduğunu belirtmiştir. Üreticilerin %60'ı kabak meyvelerinde çürümeye neden olan faktörün yabancı otlar olduğunu ifade etmiştir. Bölgedeki yaygın yabancı otlardan demir dikeni (Tribulus terrestris L.) ve domuz pıtrağı (Xanthium strumarium L.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: researchgate.net

Kabak çekirdeği sulanır mı?

Kabak tohumları nemli kalacak şekilde sulanmalıdır. Fakat aşırı sulama yapılması durumunda çürüme oluşacaktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Kabak güneşi sever mi?

Kabak tohumları fide şekline geldiğinde yaklaşık 4-5 cm şeklinde olduğunda daha büyük bir saksıya aktarabilirsiniz. 4. Ektiğiniz kabak fidelerini düzenli olarak sulayın ve yeterli güneş ışığı almasını sağlayın.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: ankara.bel.tr

Kabak çapası ne zaman yapılır?

Çapalama: Tohumlar 10-12 gün sonra topraktan çıkar. Her ocakta 1 adet bitki bırakılmak üzere ocaklarda seyreltme yapılır. Seyreltme ile beraber çapa yapılarak topraktaki kaymak tabakası kırılarak bitkinin kökünün hızlı gelişmesine teşvik edilir. Sonrasında 15-20 gün ara ile en az 2 defa daha çapa yapılması gerekir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: urgup.ziraatodasi.org.tr

Kabağın suyu neden sıkılır?

Kabak mücverin ana maddesi kabak su oranı oldukça yüksek bir sebze. Bu nedenle kolaylıkla su salabiliyor, kıvam ve lezzet kayıpları yaşanabiliyor. Bunun yaşanmasının önüne geçmek için en önemli çözüm ise kabağın suyunu güzelce sıkmaktan geçiyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yemek.com

Kabak gölgede kurur mu?

Kabak nasıl kurutulur? Kabağı kurutacağınız yerin direkt güneş almaması önemli. Gölge, çok rüzgar olmayan bir balkon en ideali.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: nefisyemektarifleri.com

Kabak kaç ayda hasat edilir?

Bal kabağı, kış meyvesi olarak bilinir. Özellikle Kasım ve Aralık aylarında pazar tezgahlarında sık sık rastlamak mümkündür. Ancak ekim zamanı da hasat dönemini belirler. Ekim işleminden 110-120 gün sonra hasat edilmesi gerekir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: lezzet.com.tr

Kabak ne kadar sürede meyve verir?

Kabaklarda vegetasyon süresi yazlık çeşitlerde yaklaşık 100, kışlık çeşitlerde ise 180-200 gündür. Uzun süreli kuraklık ve aşırı nem mantari hastalıkların yayılmasına neden olur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: turktob.org.tr

Gübre verilmezse ne olur?

Toprakta, yetiştirilen bitkilerin ihtiyacını karşılayacak miktarda besin maddesi yoksa, toprağa bitki besin maddeleri verilmesi gerekir. Toprağa besin maddeleri verilmezse, bir süre sonra besin maddelerinin eksilmesi nedeniyle üretim azalır. Yeterli ve kaliteli ürün alabilmek için bitkinin beslenmesi gerekir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tarimkutuphanesi.com

Kül gübre olarak kullanılır mı?

Neredeyse bütün bitkiler odun külündeki potasyumdan yararlanabilirler. Küldeki diğer maddeler ise toprağa ve bitkilerin büyümesine fayda sağlar. Külleri, gübre öbeklerinin üzerine serpiştirin. Kül ile gübreleme yapılırken, organik maddelerin toprağa iyice çökmesi sağlanır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: evrimagaci.org

Gübre şart mı?

Gübre, bitkinizin toprağının zamanla kaybedeceği temel besinlerin yerini alır. Yani bitkinizin ihtiyaç duyduğu temel besin seviyelerini yüksek tutup bitkinizin sağlığını korumak için gübre kullanımı şart. Ancak her bitki için aynı sıklıkta gübreleme yapmak zorunda değilsiniz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: bloomandfresh.com

Kabak nasıl korunur?

3-4 dakika beklettikten sonra kabakları kaynar sudan çıkartıp buzlu suya aktarın ve 2-3 dakika da bu şekilde bekletin. Buzlu sudan çıkarttığınız kabakları kağıt havlu üzerine yerleştirerek kurumasını bekleyin. Ardından kabakları buzdolabı poşetine aktarın ve ağzını hava almayacak şekilde kapatarak buzluğa atın.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: lezzet.com.tr

Kabak oyması nasıl kurutulur?

Pazardan veya manavdan aldığımız taze dolmalık kabakları ortadan ikiye kesiyoruz. Sonra dolma oyacağı ile içlerini çıkarıp dışlarına çizgiler atıyoruz ve hepsini böyle hazırlayınca iğneye ipliği saplayıp onar tane ipe diziyoruz. Güneş alan bir yere ipi gerip kurutuyoruz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: nefisyemektarifleri.com

Kabak ne zaman ekilir hangi ayda?

Kabaklar için ocak açılarak ekim yapılır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: alibotanik.com

Kabak hangi ayda olur?

Kabak tüketimi en çok haziran, temmuz, ağustos aylarında gerçekleştirilir. Bu aylarda kabaklar doğal hava şartlarında büyüme imkanı bulurlar. Eylül ayında da yine birçok kabak türünü tezgahlarda görebilme şansına sahipsiniz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sabah.com.tr

Kabak kurutması olur mu?

Yaz mevsiminin en lezzetli, en faydalı sebzelerinden biri olan kabak; doğru yöntemlerle kurutularak kış boyunca saklanabilir. Omlet ya da börek içinde kullanılabilir, sulu yemek olarak ya da kızartılarak tüketilebilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: migrostv.migros.com.tr

Iyi kabak nasıl olur?

Bunun için de şu adımlara dikkat etmeniz önemli: Bal kabağını bütün halde alacaksanız öncelikle kabuğunu mutlaka incelemelisiniz. Kabuğunda farklı benekler, çatlaklar varsa o kabağı asla almamalı, olabildiğince çatlaksız, yarasız olan bal kabaklarını tercih etmelisiniz. Aynı şekilde kabuğun mat olması da önemli.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yemek.com

Kabak çekirdeği hasadı ne zaman olur?

Develi ilçesinde yaşayan Nebi Usluoğlu, Kayseri'nin önemli geçim kaynaklarından birinin kabak çekirdeği olduğunu söyledi. Usluoğlu, kabağın ekimine mayıs ayında başlanıldığını ve gerekli gübreleme işleminin ardından ekim ayına doğru hasat edildiğini aktardı.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Kabak çekirdeği hangi toprakta yetişir?

Toprak istekleri bakımından; kabak bitkisi hafif, derin ve volkanik tüf topraklarda daha iyi yetişmesi nedeniyle ilçe topraklarında başarı ile yetiştirilebilmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tomarzakabakcekirdegi.com

Kabak çekirdeği piyasada neden yok?

Her sene 30-35 bin ton üretim olan kabak çekirdeği de bu ürünlerden bir tanesi. Ürünün dış pazarda da yeterli miktarda olmaması ithalat kapısını da kapatmış olup ülkemizde son aylarda yaşanan dövizdeki artış da kabak çekirdeğinin yüksek miktarlarda ihracatına sebebiyet verdi. Dolayısıyla ürün erken tükendi.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: haberturk.com
Önceki makale
Rakı ile tavuk yenir mi?
Sonraki makale
Şeker hamuru nasıl yumuşak olur?

DuyuruReklam alanı

© 2009-2023 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT