Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Fıstık hangi ilimize aittir?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Fıstık hangi ilimize aittir?

Türkiye'de en fazla Antep fıstığı üretim alanı yıllardır Gaziantep'te iken 2014 yılında Şanlıurfa en fazla üretim alanına sahip olmuştur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

Fıstık Antep mi Urfa mı?

"Şanlıurfa'nın 'keten köyneği' fıstığına kimse Antep fıstığı diyemez, Şanlıurfa'nın 'keten köyneği' dünyanın hiçbir yerinde yok, sadece Şanlıurfa'da üretilen bir fıstıktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: aa.com.tr

Fıstık nereye ait?

Türkiye'de Antep fıstığı en çok -ismiyle müsemma- Gaziantep ilinde yetiştirilir. Gaziantep'i Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Siirt, Malatya, Adıyaman, Diyarbakır illeri takip eder. Orta Doğu meyvesi olduğundan Şam fıstığı olarak da bilinir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: nefisyemektarifleri.com

Yer fıstığı en çok hangi ilde?

Akdeniz illeri bu konuda ön plana çıkmaktadır. Özellikle de Osmaniye çevresinde yer fıstığı verimli şekilde yetişmektedir. Marmara Bölgesi'nde bulunan iller de ülkemiz için yer fıstığı tarımında önemlidir. Marmara illerini Batı ve Güneydoğu Anadolu kesimi takip eder.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: nefisyemektarifleri.com

En iyi fıstık nerede yetişir?

Antep Fıstığının Yetişme Koşulları

Antep fıstığı ağacı ülkemizde Gaziantep, Siirt, Şanlıurfa civarında yetişen bir kuruyemiştir. Ağacın ekildiği toprağın özellikleri çok önemlidir. Bunun dışında yetiştirmek için sulama ve ağacın bakımı da verimli ürün için dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: ufresh.com.tr

Olmaz Dediler Ama O Eskişehir’de Antep Fıstığı Yetiştirdi!

İlgili 21 soru bulundu

Soru cevap kısmı

Fıstığın yüzde kaçı urfada?

Antep fıstığı üretiminde önemli bir yere sahip olan Şanlıurfa 32 bin ton üretimle Türkiye üretiminin %37,6'sını gerçekleştirmiştir. Gaziantep 26 bin tonluk üretim ile ikinci sırada, 12 bin tonluk üretim ile Siirt üçüncü sırada yer almaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: arastirma.tarimorman.gov.tr

Şanlıurfa'da fıstık yetişir mi?

Türkiye'de Antep fıstığı üretiminin yaklaşık olarak 94%'ü Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yapılmaktadır. Bu bölge içerisinde Şanlıurfa ve Gaziantep toplam fıstık üretiminin yaklaşık %70'ini sağlamaktadır (Çizelge 2).

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: dergipark.org.tr

Dünyanın en iyi fıstığı nerede?

Siirt Fıstığının Benzersiz Lezzeti Dünyanın En İyi Şefleri ve Gurmeleri Tarafından Tescillendi. Avrupa'nın önde gelen şef ve gurmeleri bünyesinde buluşturan 'Uluslararası Tat Enstitüsü', gerçekleştirdiği '2021 Tat Değerlendirmesi' sonucunda 'Siirt Fıstığı ' Üstün Lezzet Ödülü'ne layık görüldü.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: siirt.bel.tr

Diyarbakır'da yer fıstığı yetişir mi?

Güneydoğu'da sadece Siirt, Gaziantep ve Şanlıurfa'da elde edilen fıstık, artık Diyarbakır'da da yetişecek. Diyarbakırlı çiftçiler, fıstık fidelerini bu yılın sonuna doğru kentin birçok alanına dikmeye hazırlanıyor. Diyarbakır'da toplam 6 milyon 400 bin dönüm arazi var.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: indyturk.com

Yer fıstığı Kiliste yetisir mi?

Kilis'te uzun süreden beri fıstık üretimi yapan kendine özgü aşılama yöntemiyle özel fıstık üretti. En iyi fıstık yetiştiricisi ünvanları da bulunan Mümtaz Akıncı, ürettiği fıstıklar ile ikinci kez tescil yaptırdı.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

Yer fıstığı Şırnak'ta VAR MI?

Silopi ilçesinin Buğdaylı köyünde düzenlenen şenliğe katılan Şırnak Valisi Osman Bilgin, traktöre binerek yer fıstığı hasadı yaptı. Şenlikte konuşan Vali Bilgin, Şırnak'ın, Türkiye'nin 3'üncü fıstık üretim üssü haline geldiğini söyledi.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: trthaber.com

Yer fıstığı Şırnak'da yetişir mi?

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Şırnak'ın Silopi ilçesinde 30 bin dekar olan yer fıstığı üretim alanının 60 bin dekara, rekoltenin 20 bin tona çıktığını belirterek, kentin Türkiye'deki yer fıstığı üretiminde ilk üç il arasına girdiğini açıkladı.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: aa.com.tr

Antep fıstığının ana vatanı neresi?

Antep fıstığı ağacının ana vatanı Orta Doğu ve Orta Asya'dır. Arkeolojik kanıtlar Antep fıstığının MÖ 6750 tarihlerinde tüketilmiş olduğunu göstermektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

En iyi fıstık Siirt mi Antep mi?

Fıstığın daha yağsız olması insan vücudu için oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca Siirt fıstığının içerisinde bulunan kalsiyum, demir, fosfat ve potasyum oranları Antep fıstığına oranla daha fazladır. Bu nedenle Siirt fıstığı insan sağlığı için daha çok tercih edilmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: fistalora.com.tr

Yer fıstığı hangi yöreye ait?

Adana, Osmaniye, İçel, Antalya, Kahramanmaraş, Aydın ve Muğla illeri yer fıstığı üretiminin en çok yapıldığı iller olarak bilinmektedir. Ilıman iklim seven yer fıstığının daha çok Akdeniz Bölgesi'nde üretimi yapılmaktadır. Yer fıstığı Dünya üzerinde ise en çok Çin'de yetişir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

Yer fıstığı Aydında yetişir mi?

Türkiye yer fıstığı ihtiyacının önemli kısmının sağlandığı ve her geçen gün önemini artıran Çine Ovası'nda yer fıstığı üretimi yapan Mutlu Gözkaya sezondan umutlu olduklarını ifade ederken, "Aydın'da fıstığın anavatanı Çine" dedi.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: aydindenge.com.tr

Antep fıstığı Kütahya'da yetişir mi?

Kütahya'nın Simav ilçesinde yetiştirilen Antep Fıstığı bölge halkı için önemli bir gelir kaynağı haline geldi. Kendine has lezzeti, aromosı, rengi ve iriliği gibi özellikleriyle Gaziantep'de yetiştirilen fıstıklardan ayırt edilmeyen Simav'ın Antep Fıstığının hasadı bu günlerde başladı.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

1 tane fıstık ağacı kaç kilo verir?

Ağaçların yüksek meyve verimi dönemi 12-14 yaş arasındadır, dolayısıyla sağlıklı ve iyi bakımlı bir Antepfıstığı ağacının verimi 15 kg kurutulmuş meyve veya 37,5 kg taze meyve olabilir veya bundan daha da fazla olabilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: wikifarmer.com

Fıstık kim buldu?

Yerfıstığının anavatanı birçok tarihçiler tarafından Brezilya olduğu belirtilmektedir. Daha sonra Güney Amerika'da özellikle binlerce yıl önce Peru tarımında önemli bir yere sahip olan fıstık; Portekizli tüccarlar tarafından Afrika'ya ve İspanya'ya götürülmüştür.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: facebook.com

Antep fıstığı Türkiye'ye ne zaman geldi?

Arkeolojik kanıtlar Antep fıstığının MÖ 6750 tarihlerinde tüketilmiş olduğunu göstermektedir. Antep fıstığının günümüzde yetiştirilen formu ise Tunç Çağı kökenli olup, soyu Özbekistan'ın bulunduğu coğrafyaya dayanmaktadır. Türkiye'de 40'tan fazla ilde Antep fıstığı üretimi yapılmaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tarimindoktoru.com.tr

Fıstık meyve mi sebze mi?

yer fıstığı bilinen anlamda bir yemiş'tir. ancak çekirdekli bir tür olduğu için meyve olarak da sınıflandırılabilir. zira genellikle ağaçlardan yetişen ve/veya çekirdeği olan her bitki meyvedir. domates, salatalık nasıl gerçekte meyve ise yer fıstığı da meyvedir diyebiliriz. cevap : meyvedir efendim.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: eksisozluk.com

Urfa'da fındık var mı?

Şanlıurfa'nın Suruç Ovası'nda pamuk, buğday, arpa ve mercimeğin yanı sıra Karadeniz'e has fındık da yetiştirilmeye başlandı. Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bir çiftçi 10 dönüm alanda fındık üretimi yapmaya başladı.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tarimtv.gov.tr

Adana'da fıstık yetişir mi?

Adana'da yaklaşık 240 bin dönüme yakın yer fıstığı ekim alanı olduğunun altını çizen Tekin, “Bu ekim alanlarında ortalama dekara 400 kilogram civarında verim almaktayız.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Elazığda fıstık yetişir mi?

Tarımsal desteklerle fıstık yetiştiriciliğinin Elazığ'da önemli bir sektör haline gelebileceğine inandığını aktaran Türkay, "Zahmeti olmayan bir iş, herkes yetiştirsin. Elazığ'ımıza güzel bir gelir kapısı. Şu anda bahçemizde 32 işçi fıstık topluyor, hasat bir hafta kadar sürüyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: aa.com.tr

Hangi fıstık daha pahalı?

Yanardağın eteklerindeki verimli topraklarda yetişen fıstık Sicilya'nın "yeşil altını" olarak nitelendiriliyor. İki yılda bir hasadı var. Dünyanın en pahalı fıstığı Bronte fıstığı. Kilosu 30-50 euro civarında satılıyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: haberturk.com

DuyuruReklam alanı

© 2009-2023 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT