Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Eşinin avret yerini görmek günah mı?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Eşinin avret yerini görmek günah mı?

Erkeklerin kadınlara ve kadınların, erkeklerin avret yerlerine bakmaları haram olduğu gibi, erkeklerin erkeğin avret yerine ve kadınların kadının avret yerine bakmaları da haramdır. Erkeğin erkek için ve kadın için avret mahalli, diz ile göbek arasıdır. Hanefi'de diz avrettir, göbek avret değildir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: dinimizislam.com

Eşler birbirinin avret yerini görebilir mi?

Böyle bir sınırlama bulunmamaktadır; eşler birbirlerinin her yerine bakabilirler.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sorularlaislamiyet.com

Esinin avret yerini öpmek caiz mi?

Öpme, okşama dışında tam olarak cinsel temas yapılamaz, yapılırsa mekruh olur. "Eşlerin birbirine her yerleri mübahtır, haram değildir." şeklindeki bir hüküm doğru değildir; kadına anüsten yaklaşmak (ters ilişki) Ehl-i sünnete göre caiz değildir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sorularlaislamiyet.com

Erkek karısının avret yerine bakabilir mı?

Bunu Atâ'ya sordum der, o da: Aişe (Radiyallahu Anha)'ya sordum, bu hadisi mana olarak zikretti der. Hafız ibni Hacer (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi: Bu hadis, erkeğin zevcesinin avret yerine ve zevcenin de erkeğin avret yerine bakmasının cevazına delildir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sahihhadisler.com

Özel bölgeye bakmak günah mı?

Şafiî fakihlerinden İbn Hacer Heytemî ve Şirvanî'nin "Aynada veya suda görünen kadın görüntüsüne bakmak haram değildir. Ancak fitneye vesile olduğu takdirde haram olur." dedikleri, Kalyûbî'nin ve Büceyremî'nin ise aynadaki ve sudaki görüntüye şehvetle bile bakmanın haram olmadığını söyledikleri aktarılmaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

EŞLER BİRBİRLERİNİN CİNSEL ORGANLARINA BAKMALARI caiz midir? -1DK.- | Nureddin YILDIZ

İlgili 15 soru bulundu

Soru cevap kısmı

Ayıp şeyler izlemek günah mı?

buyurarak harama bakmayı, zinaya götüren fiillerden olduğu için caiz olmadığını belirtmiştir. Bu itibarla, erkek veya kadının, birbirlerini tahrik edici hal ve hareketlerde bulunmaktan kaçınmaları gerekir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sorularlaislamiyet.com

Açık videolara bakmak günah mı?

Dinlenme, eğlenme gibi sebeplerle görsel yayınlar izlenecekse bu takdirde gözün, avretten sakınılması şarttır; bunu yapamayan veya yapılması mümkün olmayan durumlarda izlemek caiz olmaz. Kadının ve erkeğin avret (örtülmesi farz olan) yerlerine, şehvetsiz de olsa zaruret hâli dışında bakmak caiz değildir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sorularlaislamiyet.com

Eşini elle tatmin etmek günah mı?

-Âdet hâlinden (hayızdan) ve kadının anüsünden uzak durduğu sürece- karı ve kocanın diledikleri şekilde cinsel yönden birbirinden faydalanabilirler.Dolayısıyla kocanızın eliyle tatmin olmanız, kocanızın da sizin elinizle tatmin olmasında bir sakınca yoktur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: islamqa.info

Eşler arasında haram olan şeyler nelerdir?

1-Adet ve lohusa iken eşiyle cinsi münasebette bulunmak. 2-Arka Organdan Temas Etmek. 3-Başkalarının Yanında Sevişmek ve İlişkide Bulunmak. 4-Acı Vererek ve Acı Verdirerek Cinsel İlişkide Bulunmak.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yenialanya.com

Eşinin cinsel organına dokunmak gusül abdesti almak gerekir mi?

İmâm Şâfiî'ye göre abdestin bozulmasına neden olan bu hususlar kadınlar için de geçerlidir. Dolayısıyla kadın kendisinin veya eşinin cinsel or- ganına dokunursa abdesti bozulur. Kişinin, cinsel organına değil de yakın çevresine; meselâ husyelerine, kalçalarına veya baldırlarına dokunması abdestine zarar vermez.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: dergipark.org.tr

Eşinin avret yerine bakmak abdesti bozar mı?

el Cevab: Avretin bir şekilde görülmesi sebebiyle abdest bozulmaz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: eskieserler.com

Caiz değil demek ne demek?

Caiz değil kelimesi birçok anlam barındırmaktadır. Caiz değil mekruh, haram, küfür, sahih değildir, itibar edilmez anlamları taşımaktadır. Caiz olmak ve caizdir kelimeleri ise bir iş veya olay karşısında işlenmesinde ve yapılmasında sakınca bulunmamak anlamı taşımaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

Bir kadının en mahrem yeri neresidir?

Kadınların avret yerleri; eller, ayaklar ve yüz dışında tüm vücuttur. Erkekler için avret yerleri ise; göbeğin üstü ve diz kapaklarının altı arasında kalan bölgedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Bir kadının mahrem yeri neresi?

Kadınlar için: vulva (pudendal yarık dahil), vajina ve göğüsler.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

El ve yüz avret mi?

Kuduri sahibi şöyle der: Kadının bedeninin tamamı avrettir, ancak yüzü, avuç ayası ve ayağı müstesnadır. Kadıhan avucun içi ve dışı avret değildir der.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sorularlaislamiyet.com

Eşler arasında fantazi haram mı?

FANTEZİ YASAK

Büyük Kadın İlmihali'nde, eşlerin ilişkide bulunurken başkalarını hayal etmesinin de haram olduğu belirtiliyor. Bunun gerekçesi olarak da bu tür davranışların ailenin yıkılmasına yol açması gösteriliyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Islama göre evlilikte cinsel ilişki nasıl olmalıdır?

Ancak Allah Resûlü (sas), bir erkeğin eşine ters yoldan yaklaşmasını, yani anal ilişkiyi şiddetle yasaklamış ve bunun lâneti gerektiren bir davranış olduğunu belirtmiştir. Eşler arasındaki cinsel ilişki, küçük çocuklar da dâhil kimsenin göremeyeceği ve sesleri duyamayacağı bir mahremiyet içerisinde olmalıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: diyanethaber.com.tr

Hangi günlerde cinsel ilişkiye girilmez?

Hz. Ayetullah Hadevi Tahrani'nin sorunun son kısmına verdiği cevap ise şöyledir: Mübarek Ramazan ayının ilk gecesi hariç, diğer ayların ilk gecesinde insanın eşiyle cinsel ilişkiye girmesi mekruhtur. Ama her haliyle haram değildir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: islamquest.net

Evliyken kendini tatmin etmek günah mı?

İstimna, mastürbasyon demektir. Bu da, ne şekilde olursa olsun, kendi kendini tatmin ederek orgazma ulaşmak demektir. Bu iş, zevk için olursa haramdır. Sükunet bulmak, rahatlamak için olursa caiz, zina tehlikesi olursa, vacib olur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: m.dinimizislam.com

Cinsel ilişkide makata parmak sokmak günah mı?

Peki eşlere parmak veya bir cisim kullanarak makatına sokmak da aynı şekilde kesin haram mıdır? - Bunun bir günahı var mıdır? Değerli kardeşimiz, Kadının veya erkeğin makatına parmak veya bir başka nesne sokmak -muayene ve teşhis gibi bir zarurete dayanmıyorsa- caiz değildir, sokan günah işlemiş olur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sorularlaislamiyet.com

Koca isteyince vermemek günah mı?

Nihat Hatipoğlu, iki tarafında hayır dememesi gereken tek şeyin karı koca arasındaki ilişkisi hakkında olduğunun altını çizerek, 'Koca hanımının, hanım kocasının yatakta beraber olalım teklifine hayır dememeli. Çünkü onun ucu tehlikeye götürür. Bu Allah'ın yarattığı ihtiyaç.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Birini cinsel olarak hayal etmek günah mı?

- Bir de nâmahrem bir kadını açık bir şekilde düşünmek zina yapmak mıdır, çaresi nedir? Değerli kardeşimiz, Hayalden geçen kötü şeylerden dolayı günah işlemiş olmayız. Bir kimsenin karşı cinsi sadece hayal etmesi, zina işlemek gibi değildir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sorularlaislamiyet.com

Ön sevişme zina sayılır mı?

İlişkide zina olması için cinsel ilişki olması gerekir. Bunun dışında “el zinası”, “göz zinası” gibi ifadeler hakiki değil mecazi anlamdadır ve sakındırma amaçlıdır. “Arkadaşlık”, “flört”, “birlikte yaşama”nın kendisi değil; bu tür bir ilişkide cinsel ilişkiye girmek zinadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: haberturk.com

Seksting yapmak günah mı?

Sanal seks fantezi mi, cinsel sapkınlık mı? Eşler arasında kalma koşuluyla bu tür cinsel fantezilere yer verilebilir. Eş olmayan çiftler arasında cinsel fantezilerin bütün türleri yasak kapsamına girer. Yani haramdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: arsiv.sabah.com.tr

+18 Film izlemek orucu bozar mı?

Cinsel içerikli film izlemek orucu bozar mı? Bileyerek bu tür filmleri izlemek orucu zedeleyecek bu yüzden izlememek en iyisidir. Ayrıca izlerken etkilenilir ve sıvı gelirse oruç bozulur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kizlarsoruyor.com

DuyuruReklam alanı

© 2009-2024 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT