Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Düğünlerde oynamak nikahı bozar mı?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Düğünlerde oynamak nikahı bozar mı?

Düğünde gelin ve damat beraber oynar, bunu da erkekler ve kadınlar görürse, nikâhları düşer mi? Böyle bir nedenle nikâh düşmez ama Allah'ın razı olmayacağı bir iş yapılmış olur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: fetvameclisi.com

Evli bir kadının düğünde oynaması nikah düşer mi?

Düğünlerde Kadın Erkek Karışık Eğlenmenin Hükmü, Düğünlerin İslama Uygunluk Ölçüleri. el Cevab: Kadın raks etti ya da halay etti diye nikah düşmez. -Nikah ancak eşi düğünde oynarsan boş ol gibi bir boşama şartı sebebiyle düşer ya da düşebilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: eskieserler.net

Oyun oynamak nikahı bozar mı?

Kadınların yabancı erkeklerin önünde oynaması nikâhlarının bozulmasına yol açmaz. Bu, doğru bir bilgi değildir. Fakat Müslüman bir bayanın kendisine dinen yabancı olan erkeklerin önünde oynaması asla caiz değildir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: fetva.net

Dini nikah hangi hallerde bozulur?

İmam nikahlı bir çiftin boşanabilmesi için erkeğin üç defa "boş ol" demesi yeterlidir. Bunun dışında eşlerden birinin din değiştirmesi, resmi boşanmanın gerçekleşmesi durumunda da imam nikahı bozulmuş olur. Dini Nikah Kıyılırken Hangi Sorular Sorulur? İmam nikahında resmi nikahtan farklı sorular soruluyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

Evliyken başkasıyla ilişkiye girmek nikahı bozar mı?

el Cevab: Zina sebebiyle nikah düşmez.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: eskieserler.net

Karı-Kocanın Düğünde Karşılıklı Oynaması Nikâhı Düşürür mü? Ahmed Polat Hoca Efendi

İlgili 44 soru bulundu

Soru cevap kısmı

Eşlerden biri zina yaparsa nikah düşer mi?

"Zina büyük günahlardan olmakla beraber eşlerden birinin zina etmesi, bu fiili helal görmedikçe nikâhlarına zarar vermez.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hyd.org.tr

Sevişmek zina sayılır mı?

Sevişmek kelimesi zina anlamında kullanılmışsa, en büyük günahlardan biri işlenmiş olur. Ancak sevişmek ile zina etmeden yapılan işlemler anlamında ise, o zaman zina olmamakla beraber Allah'ın yasakladığı bir iş olduğundan zina olmasa da yine haram işlenmiş olur. Mahrem olmayan kadına dokunmak veya tokalaşmak haramdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sporx.com

Bir kadın imam nikahını nasıl bozar?

Dinimiz, evi geçindirme ve nikâhı bozma yetkisini erkeğe vermiştir. Fakat bazı durumlarda kadının da nikâhı bozma hakkı vardır. Örneğin kadın, eşinden şikâyet ederek boşanma için mahkemeye başvuru yapabilir. Mahkeme boşanmaya karar verirse nikâh düşmüş sayılır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sabah.com.tr

Kimin kime nikahı düşer?

Kanbağı olan akrabalardan torun, evlat, anne, baba, dede, nine, kardeş, teyze, dayı, hala, amca, yeğen. Evlilik yoluyla edinilen (sıhrî) akrabalardan kaynana, kayınbaba, eşlerin başkalarından olan çocukları, evlatların eşleri.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

Karım değilsin demek nikahı bozar mı?

Bu tür ifadelere de kinayeli sözler denir. “Git babanın evine.”, “Defol git.”, “Sen benim karım değilsin.”, “Ben senin kocan değilim.” gibi ifadeler, boşamada kullanılan kinayeli sözlerdendir. Bu tür sözlerin boşanmada etkili olabilmesi için erkeğin bu sözleri boşama kastıyla söylemiş olması gerekir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kurul.diyanet.gov.tr

Oynamalı düğün haram mı?

Onların çalgısı def; yani arbaneydi. Allah bundan men etmemiştir, hatta sevinmenin doğru olduğunu, güzel olduğunu söylemiştir. Düğün günü, sevinilmesi gereken bir gündür, bununla beraber oynamak da düğün salonuna gitmek de haram değildir. Haram olan şey; kadınlarla erkeklerin iç içte olmasıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: soruvesorunlar.com

Düğünde oynamak neye çıkar?

Rüyada düğünde oynamak rüya sahibinin uzun bir süredir yaşadığı sıkıntılardan kurtulacağı anlamına gelir. Bunun sonucunda rahata kavuşacağına, maddi ve manevi olarak problemlerin üstesinden gelebileceği üzerine delalet eder. Ayrıca müjdeli bir haber ile kişinin uzun bir yolculuğa çıkabileceği yönünde yorumlanır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

Ayrı yaşamak dini nikahı bozar mı?

Uzun süre eşlerin birbirinde uzakta kalmalarindan sonra dinimiz gereği nikâh yenilemeleri gerekir mi? Değerli kardeşimiz, Uzun süre ayrı kalsalar da sırf ayrılık sebebiyle nikâha bir zarar gelmez.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sorularlaislamiyet.com

Kadın ne yaparsa nikâh düşer?

Nikah, erkeğin eşine "boş ol" kelimesini kullanmasıyla, eşlerden birinin dinden çıkmasıyla ve mahkeme yoluyla boşanmakla düşer. Kurana göre boşanma usulünün ifade edildiği Talak Suresinde Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır: “Ey Nebî! Kadınları boşayacağınızda onları iddetlerini gözeterek boşayın ve iddeti de siz sayın.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: yasemin.com

Bir kadın dini nikâhı bozabilir mi?

Kadın istediği zaman, kendini boşayabilir. Kendisine boşanmak hakkı verilen kadın, kocasına (Seni boşadım) derse, boşanma işi gerçekleşmez. (Kendimi boşadım) demesi lazımdır. Nikah yapılırken kadın, (Ne vakit istersem, kendimi senden boşamak üzere...)

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: m.dinimizislam.com

Hala ile nikâh düşer mi?

İlmihallerdeki (Hala ve teyze ile evlenilmez) ifadesinden, ana-babanın da, hala ve teyzesiyle evlenilemeyeceği anlaşılır. Çünkü bir kadına, erkek ve kız kardeşlerinin oğulları ve bunların erkek torunları mahremdir. [Mahrem demek, evlenmesi haram demektir. Mesela annemiz, bacımız, halamız, teyzemiz bize mahremdir.]

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: m.dinimizislam.com

Ayrı yatan eşlerin nikahı düşer mi?

Birbirleriyle uzun süre görüşmeyen eşlerin nikâhları zarar görür mü? Nikâh, ya boşanmak ya akdin feshi veya ölümle sona erer. Bunlardan biri olmadıkça eşlerin uzun süre ayrı kalmaları nikâhlarına herhangi bir zarar vermez.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kurul.diyanet.gov.tr

Dünür ile evlenebilir mi?

Türk hukukunda sıhriyet hısımlığına “kayın hısımlığı” veya “dünür hısımlığı” denilmekte olup kayın hısımlığı meydana getirmiş olan evlilik sona ermiş olsa bile eşlerden biriyle diğerinin üst soyu veya alt soyu arasında evlenme yasaktır (Türk Medenî Kanunu, md. 129).

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: islamansiklopedisi.org.tr

Kiminle evlenmek haramdır?

Kendileriyle evlenilmesi haram olan kadınlar şunlardır: Anne, anne veya baba tarafından olan büyük anneler, kız, oğlan ve kızın çocukları yani torunlar, kız kardeş, kız ve erkek kardeşin kızları, hala, teyze, eşin annesi, kendisiyle birleşilen eşin başka kocasından olan kızı, oğlun eşi, evlilikleri devam ettiği sürece ...

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kurul.diyanet.gov.tr

Kadın 3 kere boş ol derse nikâh düşer mi?

el Cevab: Üç defa boşayarak ayrılan eşler de kesin ayrılık gerçekleşir. Boşamak haktır. Tevbe gerekmez.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: eskieserler.net

Sinirle söylenen boş ol kabul olur mu?

Kişinin sinir krizi geçirdiği sırada söylediği söz, yaptığı fiil geçersizdir. Bunun ölçütü o an geçtiğinde ne yaptığını hatırlamaması en büyük delildir. Akıl yoksa fiilde yoktur,cinnet anında akıl yoktur. el Cevab: Üç talakla boşama üç talaktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: eskieserler.net

Seni Boşuyorum demekle nikâh düşer mi?

Boşama, yetkili kişi veya kurumun kesin kararı ve bu kararın yoruma yer bırakmayacak şekilde açık sözlerle ifade edilmesiyle olur. Türkçede geniş zaman için kullanılan “Boşarım” sözü bu nitelikte olmayıp boşama tehdidi anlamına gelir. Dolayısıyla bu sözle boşama meydana gelmez.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kurul.diyanet.gov.tr

Dudaktan dudağa öpüşmek zina sayılır mı?

Sevgililerin öpüşmesi ''ten zinası''; ''dudakların zinası'' olur. Sadece zina olur denilmemesi daha uygundur. Zira zina sadece nikâhsız cinsel ilişki hakkında yalın olarak kullanılan bir kavramdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: eskieserler.net

Evliyken dudaktan öpüşmek günah mı?

Nikahlı karın senin helalindir. Öpüşmek , dokunmak, cinsel ilişkide bulunmak serbest. Ne diyor Kuran da " helal yoldan dilediğiniz gibi varın " diyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: kizlarsoruyor.com

Nişanlım ile öpüşmek günah mı?

Nikah yapmadan kız arkadaşınızla, nişanlınızla, sevişmeniz, öpüşmeniz günahtır. "(Ben) kadınların elini tutup tokalaşmam." buyurdu (Neseî, Bîyat, 18; İbni Mâce, Cihad: 43).

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sorularlaislamiyet.com
Önceki makale
2023 doktor maaşı ne kadar?
Sonraki makale
Telefonda RAM önemli mi?

DuyuruReklam alanı

© 2009-2024 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT