Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Brasserie mutfağı nedir?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Brasserie mutfağı nedir?

Brasserie, adını sıkça duyduğumuz ve belki de müdavimi olduğumuz mekanların konseptlerinde yer alan bir kavram. Fransızca kökenli olan ve “Birahane” olarak dilimize çevrilebilen Brasserie; bira ve diğer alkollü içkilerin yanı sıra meze çeşitlerinin ve deniz mahsullerinin ağırlıkta olduğu bir Fransız mutfak konseptidir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: bonna.com.tr

Ne Brasserie?

Brasserie Ne Demek? Fransızca Brasserie sözcüğünün Türkçe tam karşılığı birahane veya bira fabrikasıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: nefisyemektarifleri.com

Lüks restoranlara ne denir?

Fine dining ifadesi İngilizce olan "fine" ve "dining" sözcüklerinde oluşmaktadır. Bu tabir ise gastronomiye ve lüks yaşama dair bir tabirdir. Fine Dining Ne Demek? Fine dining İngilizce bir tabir olup; dekorasyon, hitap, servis ve yemek kalitesi ve sunumu ile üst düzey standartlarda hizmet veren restoranları tanımlar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

Brasserie hangi dil?

Brasserie tek yemekler ve diğer öğünler sunan, rahat bir atmosfere sahip bir Fransız restoranı türüdür. Brasserie kelimesi Fransızca "biracı" ve "bira fabrikası" anlamı da verir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

Barda bistro ne demek?

Bistro, orta fiyat düzeyine sahip olan müzikli içkili bir kafe olarak bilinmektedir. Aynı zamanda yemek yenilebilecek bir yer olduğunu söylemekte mümkündür. Brasserie de bir Fransız restoranı türü olarak bilinmektedir. Genel olarak tek tip yemekler ve diğer öğünler sunulmaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: cnnturk.com

Bir operasyonun perde arkası

İlgili 25 soru bulundu

Soru cevap kısmı

Restoranlarda 86 ne demek?

ingilizcede bir kişinin bir mekana girmesinin yasaklanması anlamına gelir. mesela bir bar dan 86 lanmak o bara bir daha alınmamak demektir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: eksisozluk.com

Bystra ne demek?

BİR RİVAYETE GÖRE ADI RUSÇA'DAN

Bu hikayeler arasında en yaygın olarak bilineni şu: Napolyon savaşlarını müteakip Fransa'yı işgal eden Kazak askerleri lokantalarda hep hızlı servis isterler ve o nedenle de restoran sahibine Rusça'da 'çabuk' anlamına gelen bystra diye seslenirlermiş.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Brasserie kimin?

20 yıl önce Metin Fadıllıoğlu'nun kurduğu ve işletmesini yürütmekte olduğu Nişantaşı Beymen Brasserie'nin genlerinde her zaman kaliteyi koruyarak yeni deneyimler yaşatabilmek var.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: timeout.com

Bistro ne demek kısaca?

Bistro, orijinal Paris enkarnasyonunda küçük bir restoran olup, mütevazı bir ortamda orta fiyatlı basit yemekler sunmaktadır. Bistrolar çoğunlukla servis ettikleri gıdalarla tanımlanır. Fransız ev tarzı yemek pişirme ve cassoulet, fasulye gibi yavaş pişirilmiş yiyecekler tipiktir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

Cafelerde +1 ne demek?

Doğdukları anda 1 kromozom fazlalığı ortaya çıkan Down Sendromlu ve Otizimli bireylere dikkat çekmek için 2018 yılında Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı'nda '+1 Cafe' hizmete başladı. İç ve dış dekorasyonu özel olarak dizayn edilen +1 Cafe, hizmet sektöründe faaliyet gösteriyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tuzla.bel.tr

Fine mutfak ne demek?

Fine dining restoranları, özel yemek kurslarına sahip tam hizmet veren restoranlardır. Bu tür restoranların dekoru, daha yüksek kaliteli malzemelere sahiptir ve işyerlerinde, ziyaretçilerin genellikle uyması beklenen, bazen bir kıyafet kuralı da dahil olmak üzere belirli yemek yeme kuralları vardır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Michelin yıldızı ne demek?

Her yıl açıklanan Michelin Yıldızı, restoran ve otel mutfaklarına verilmektedir. Bir Michelin Yıldızı, çok iyi malzemelerin kullanıldığı, yüksek standartta yemeklerin pişirildiği restoranlara veriliyor. İki Michelin Yıldızı, restoranın şefinin karakterinin ve yeteneğinin yemeklere yansıdığı durumlarda verilmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: ntv.com.tr

Fine tabak ne demek?

Misafirine kendini çok özel hissettiren, önüne gelen tabakların yalnızca kendisi için hazırlandığı hissini veren ve gerçekten de yaratıcı tariflerin sunulduğu konsepte fine dining denir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: unileverfoodsolutions.com.tr

Pub nasıl bir yer?

'Pub', aslında İngilizcedeki 'public house'un kısaltılmış hali. İngilizcede pub kelimesi bir anlamda halkevi demek. Herkese açık olan bu paylaşımcı mekân, iş çıkış saatlerinde ve hafta sonlarında dolup dolup taşar. Pub'lar insanın düşünmeden, rahatça, evi gibi içeri girdiği mekânlardır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

Num Num Cafe kimin?

Mehmet Gürs numnum'ı bir aile restoranı hayali üzerine kurdu. İlk işletmesini Ekim 2003'te İstanbul Maçka G-mall'da açan numnum, İstanbul ve Ankara'da 8 şubeye ulaştı.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr

Mikla Restaurant Sefi kim?

Mikla, çağdaş bir “İstanbullu” restoranı yaratma düşüncesiyle Ekim 2005'te açıldı. Şef ve kurucu ortağı Mehmet Gürs, Mikla'yı yaratırken Türk ve İskandinav birikimini genel dokuya çarpıcı bir denge ile yansıtarak Mikla'nın örneğinin öncüsü olmasını sağlamıştır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: miklarestaurant.com

Pub mekan ne demek?

Britanyalı sosyal kültürünün en önemli parçalarından birisi olan pub, "Public House" kelimelerinin kısaltılmasından oluşur. İnsanların boş vakitlerini geçirdiği, dinlendiği ve bir arada bulunduğu, alkol tüketilen yerlerdir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

Lounge mekan ne demek?

icerde televizyon izleme, sigara icme, ask, felsefe, mavra gibi bilimum aktivitelerin yapilabilecegi ozgur mekan.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: eksisozluk.com

Cafe Restaurant ne demek?

Kafe veya Fransızca orijinal yazımıyla café, müşterilere yiyecek ve içecek servisi yapılan küçük işletme. Genellikle kısıtlı bir menüye sahiptir. Aslen kahve servisi yapılan mekanlar olan kafeler zamanla basit yiyeceklerin ve her türlü sıcak-soğuk içeceğin sunulduğu yerler hâlini almıştır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tr.wikipedia.org

Efendi Restaurant sahibi kim?

'' Efendy " Restaurant - Chef Somer Sivrioğlu. Açtığı "Efendy" restoranlar zincirinde, Avustralya'lılara Türk yemeklerini ezberleten Chef Sivrioğlu'nun, Cate Blanchette ve Russel Crowe gibi pek çok ünlü tutkunu var. Chef Sivrioğlu, başarının sırrını, yaşadığın şehrin kurallara uymak ve uygulamak şeklinde özetliyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: berfendber.blogspot.com

Beymen Brasserie kimin?

Club 29'ların sahibi Metin Fadıllıoğlu, Cem Boyner ile ortak olup, Nişantaşı'ndaki Beymen'in altında Beymen Brasserie'yi açmıştı. Beymen Brasserie, açıldığı günden itibaren İstanbul'un elitlerinin bir numaralı mekanı olmayı başardı.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sabah.com.tr

Cafe Del Mundo kimin?

Varuna Gezgin Kurucusu Murat Fıçıcı, Cafe Del Mundo'nun hikayesini şöyle tarif ediyor: “2004 yılında sırtçantası ile yaptığımız gezilerden edindiğimiz tecrübeleri paylaşmak için açtığımız Varuna Gezgin Kafe daha sonra diğer seyahat gönüllülerinin verdiği destekler ile hızla büyüdü.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: izmirmekan.net

Deneniyor ne demek?

edilgen f. (< dene-n-mek) Ne değerde, ne vasıfta olduğu ölçülüp biçilmek, sınanmak, tecrübe edilmek.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: lugatim.com

Mutfakta Kors ne demek?

Fransız' cada “cours” (course ing.) “koşu” anlamına gelir.Türkçe mutfak terminolijisindeki anlamını “sıra/dize” olarak tabir etsekte uluslararası olarak değiştirilmeden course (kors) olarak kullanılır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: volkanaltinors.tumblr.com

Mutfakta Blend etmek ne demek?

Mutfakta blanch etmek terimi, pişecek olan bir ürünün genelde haşlanmış sebzelerin rengini canlı görüntüsünü kaybetmemesi için sıcak sudan çıkar çıkmaz buzlu bir suya konulmasıdır. Bu sayede ürün blanch edilmiş olur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: milliyet.com.tr
Önceki makale
Kikkoman sosu nedir?
Sonraki makale
Türk kahvesi hangi ile ait?

DuyuruReklam alanı

© 2009-2024 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT