Resimli ve pratik yemek tarifleri
Resimli ve pratik yemek tarifleri | Sitemize Hoşgeldiniz

Ataks tavuk kaç kilo olur?

Ana Sayfa » Sıkça sorulan sorular » Ataks tavuk kaç kilo olur?

“Yetişkin bir Sussex tavuğunun ağırlığı 3-3.2 kg. arasında değişkenlik gösterirken, Sussex horozunda bu aralık 4-4.2 kg. şeklinde değişir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: diatek.com.tr

Ataks tavuk kaç kilo?

Ankara Araştırma Enstitüsü'nün Çalışmalarının sonucu üretilen Ataks ırkı, Türkiye'nin ilk yerli ırkıdır. Dayanıklı ve bütün iklim koşullarına uyumlu bir yapıya sahiptir. 18-21 hafta arası ilk yumurtalarını vermeye başlayan Ataks ırkı, yaklaşık 1.3-1.4 kg ağırlığa ulaşmaktadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: cetinlertavukculuk.com

1 tavuk 1 ayda kaç kg yem yer?

Ülkemiz şartlarında bir tavuğun günlük yem tüketimi 120 -130 gr arasındadır. Bu miktar tavuğun cinsine, yemlik siste- mine, yem kalitesine, kümesin sıcaklığına bağlı olarak farklı- lıklar gösterir. Ayrıca Pelet ve Granül yemi ince yeme göre daha severek yerler.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: samsun.tarimorman.gov.tr

Ataks yılda kaç yumurta yapar?

Ataks tavukları salma olarak beslenirse eğer, yılda 250 ile 270 arasında yumurta üretimi yapabilmektedirler. Suni yem olarak beslenirse de bu üretim sayısı 280 ile 290 arasına kadar yükselebilir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sabah.com.tr

Ataks tavuk hangi tür yemi yer?

*Sadova 307 Ataks yemi; Yapısında çörek otu, badem, nar çekirdeği, üzüm, hindistan cevizi, domates tozu, buğday rüşeymi, keten tohumu gibi birçok doğal ve aromatik bitki küspesi (mevsimsel olarak değişkenlik gösterebilir) içerir. *Sadova 307 Ataks yemi; Ataks ırkı yumurtacı tavuklar için özel olarak formüle edilmiştir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: sadovayem.com

Atacks tavuklarının genel özellikleri?!? #atacksırkı #atacktavukları

İlgili 33 soru bulundu

Soru cevap kısmı

Ataks tavuk dayanıklı mı?

Peki ataks tavuk nedir? Yumurta tavuğu alanının bilinen ilk yerli tavuğu olma özelliği taşıyan tür, dayanıklı olması ve tüm iklim koşullarına uyum göstermesi ile tanınıyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tarfin.com

50 kilo yem kaç tavuğa yeter?

500 TAVUK GÜNLÜK 50 KG YEM...

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: facebook.com

50 kg tavuk yemi ne kadar?

%5 indirimle ÖZLEM YEM Tavuk Yumurta Yemi 50 Kg Gezen-2 (granül Yem) 664 TL'ye, %5 indirimle Özlem Tarım Özlem Gezen Tavuk-2 Yumurta Yemi 25 Kg 308 TL'ye sahip olabilirsiniz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: akakce.com

Yemsiz tavuk beslenir mi?

Serbest sistem gezen tavuk beslemek, hiç yem verilmeyeceği anlamına gelmemektedir. Çünkü %100 doğal yöntemlerle hiç yem vermeden hayvan beslemek olanaksızdır. Bu şekilde hayvanlar sağlıklı yumurtlamayacağı gibi, sağlıklı da olmazlar.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: mobil.diatek.com.tr

Hangi tavuk çok yumurta yapar?

1-Ligorin Tavukları: Dünya üzerinde en önemli tavuk türlerinden biridir. Bu hayvanın yumurta verimi oldukça yüksektir. Ortalama yıllık 300 adet yumurta verebilen bu tavuğun, zaman zaman verdiği yumurta sayısı 340 kadar çıktığı görülmüştür. Günümüzde yumurta verimi en yüksek olarak bilinir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: diatek.com.tr

Ataks tavuk soğuğa dayanıklı mı?

Kışın soğuğa karşı dayanıklı bir tür oldukları bilinmektedir. Kendi arasında gayet uyumlu bir tavuk ırkıdır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tarimisi.com

1000 adet tavuk kaç yumurta verir?

1000 adet tavuktan ortalama 750 ila 950 arası bakıma göre yumurta alınabilir, biz ortalama değer olarak %85 verim üzerinden hesabımızı yapalım. Yani günlük 850 adet yumurta.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: facebook.com

Ataks tavuk kaç kiloda yumurtlar?

Tüm bu şartlar sağlandığında Sağlıklı bir YARKA TAVUK 19 Haftalıkken kılavuz verimine başlar , 1400 gram ağarlığına ulaştığında randımanlı bir şekilde yumurta verimine başlar. YARKA TAVUK larınızın yumurta verimini takip etmek için haftalık olarak değilde ağırlık olarak takip etmeniz daha sağlıklı olucaktır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: balkumes.com.tr

Ataks tavuk eti yenir mı?

ATAKS TAVUK cinsi çok lezzetli bir doğal ete sahip olduğu için hem yumurtası hem de lezzetli eti için beslenebilir. Bu tavuğun tek dezavantajı ise et tutma özelliği fazla yoktur fakat DOĞAL TAVUK olarak çok lezzetlidir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: balkumes.com

Tavuk ne yerse yumurta yapar?

Tavuklardan daha fazla yumurta elde etmenin en iyi yolu tavukların iyi beslenmesi ve bakılmasıdır. İyi beslenmeyen tavuklardaki yumurta sayısı düşüktür. Tavuklar iyi yumurta vermeleri için karışık yem ile besletilmelidir. Verilebilecek yemler ise mısır, buğday ve arpadır.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: petfiks.com

Yemin çuvalı ne kadar 2022?

247,50 TL olan 20 protein sığır sütü yemini 262,50 TL'ye, 223,27 TL olan sığır besi yemini ise 238,27 TL'ye çıkardı. Tarım Kredi, 246,89 TL'den satışa sunduğu kuzu büyütme yemini 261,89 TL'ye yükseltmiş oldu. Koyun süt yemi ise 241 TL'den 256 TL'ye çıkartıldı.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tgrthaber.com.tr

Tavukların yumurta yapması için ne yapmak lazım?

Tavuklara yumurtlama devresinde günde 14-16 saat ışık almaları sağlanmalıdır. Gün ışığı ile birlikte akşamları kümeste yapılacak bir aydınlatma programı ile bu süre yakalanmalıdır. Kış ayıyla birlikte kısalan gün ışığı nedeniyle, yeterli ışık süresi sağlanmayan sürülerde verimde düşüş gerçekleşmektedir.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: diatek.com.tr

Tavuk en çok neyi sever?

Tavukların en fazla tükettikleri arpa, mısır ve buğday gibi tahıl ürünlerini ana besin olarak tüketirler. Bunların haricinde meyve ve sebzeleri de tüketebilirler. Tavuklar, solucan gibi yer altında yaşayan canlılarla da kendileri bularak beslenirler.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: hurriyet.com.tr

En iyi tavuk yemi hangisi?

Tavuklar, genellikle arpa, mısır ve buğday gibi tahıllarla besleniyor. Bunun yanında meyve ve sebze de tüketebiliyorlar. Sevdikleri bitkisel yiyecekler arasında marul, lahana ve ot ilk sıralarda yer alıyor.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: tarfin.com

1 dönüm arazide kaç tavuk beslenir?

Salman tavukçuluk için gerekli olan malzemeleri sıralama gerekirse en az 1 dönüm arazi, tavuklar için su deposu, 1 dönüm araziye denk gelecek 50 tavuk, 5 adet suluk, 5 adet yemlik, 1 ay yeterli olacak şekilde 3 torba yem, bir adet de kulübeye ihtiyaç vardır. İhtiyaca göre bu malzemelere ek yapabilirsiniz.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: cetinlertavukculuk.com

Köy tavuğu mu Ataks mi?

ATAKS, Ankara TAVUK Araştırma Kurumu'nun (TAE) DOĞAL YUMURTA ÜRETİMİ için geliştirdiği melezleme elde edilmiş köy tavuğudur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: balkumes.com.tr

Ataks tavuk neden ölür?

Ataks Tavuk hastalıkları için sebep bakteri, mantar ve virüslerdir. Virüsler en tehlikeli olanıdır. Virüs olan hastalıklar tavukların çoğunda ölüme neden olur.

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: balkumes.com.tr

Ataks tavuk horoz olmadan yumurtlar mı?

Tavuklar, kümeste horoz olmadan yumurta üretebilirler. Bununla birlikte, döllenmiş bir yumurta üretmek için bir horozla çiftleşmesi gereklidir (o yumurtadan yeni civcivler çıkar).

Kaynak kaldırma talebi   |   Cevabın tamamını burada okuyun: wikifarmer.com
Önceki makale
Atatürk kahveyi şekersiz içer mi?
Sonraki makale
Espresso uyku açar mı?

DuyuruReklam alanı

© 2009-2023 Usta Yemek Tarifleri

MENÜYÜ KAPAT
MENÜYÜ KAPAT